28.8.2013 0.30, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Nová spirála turbíny na Lipně už sedí
Roční modernizace a ekologizace provozu poloviny kapacity vodní elektrárny na Lipně minulý týden uzavřela jednu ze svých nejvýznamnějších kapitol. Poslední tuny betonu zalily usazenou novou spirálu turbíny, a odstartovaly tak závěrečnou fázi celé rekonstrukce. Na plný výkon najede Lipno opět v polovině prosince. Uvedl to Martin Schreier, mluvčí Skupiny ČEZ pro obnovitelné zdroje.
Historicky nejrozsáhlejší rekonstrukce elektrárny na největším umělém jezeře v České republice zahájená 5. listopadu loňského roku má za sebou jeden ze svých vrcholů. Poslední betonářský vůz dnes nad ránem zavezl speciální betonovou směs k zalití spirály turbíny rekonstruovaného soustrojí TG2. „Délkou a rozsahem prací jde v případě současné rekonstrukce Lipna o největší akci svého druhu v historii české hydroenergetiky. Zároveň jsme v těchto dnech svědky unikátního stavu, kdy je mimo provoz celá 120MW kapacita lipenské elektrárny,“ říká ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s., Zdeněk Saturka. K odstavenému rekonstruovanému soustrojí TG2 se totiž po dobu betonáže spirály turbíny přidala i sesterská TG1. To kvůli nutnosti využít společný více než 3kilometrový odpadní tunel jako dopravní cestu pro betonářské vozy.
Výměna jedné z dvojice 60 MW turbín, která je umístěna 160 metrů pod povrchem země, má za sebou už celou řadu unikátních kroků. Loni v prosinci byl např. z generátoru vytažen rotor o hmotnosti 230 tun. Následoval „předvánoční“ odvoz dvou 50tunových částí statoru generátoru k sešrotování. „Harmonogram třináctiměsíční akce je rozepsán den po dni. Každá část je přitom nesmírně náročná z hlediska koordinace potřeb rekonstrukce a výroby,“ připomíná vedoucí oddělení provoz Lipno I, II Bedřich Kučera fakt, že Lipno nesmí slevit nic z plnění svých úkolů v rámci celé domácí energetické soustavy. Lipenská elektrárna je mj. záložním zdrojem energie pro jadernou elektrárnu Temelín.
Celá modernizace na Lipně znamená práci pro desítku specialistů. Celkové investice činí cca 200 milionů korun. Zhotoviteli, kteří vyšli vítězně z veřejné soutěže, jsou konsorcium ČKD Blansko Engineering a ČKD Blansko Strojírny pro strojní část projektu a společnost 1. Servis Energo pro generátor. Hotovo by mělo být na Lipně 15. prosince 2013. Modernizace přinese navýšení účinnosti o cca 4 % a zvýšení roční výroby o 4 miliony kWh elektřiny. Lipno tak ve srovnání s dneškem dá elektřinu další více než tisícovce jihočeských domácností.
Vodní elektrárny stabilizují soustavu
Vodní elektrárny ČEZ a.s., významně přispívají ke stabilizaci energetické soustavy. Jsou schopny dodávat elektřinu do sítě za 90 – 150 vteřin, a optimalizovat tak provoz tepelných elektráren.
V dalších letech se ve stále větším rozsahu začnou na objemu výroby Vodních elektráren ČEZ, a. s., projevovat pozitivní efekty vyplývající z programu ekologizace a modernizace. „V roce 2022 počítáme s celkovým přírůstkem produkce ve vodních elektrárnách o více než 60 milionů kWh ročně,“ připomněl Zdeněk Saturka. To bude znamenat elektřinu pro dalších 17 tisíc domácností a úsporu emisí CO2 zhruba o 60 tisíc tun. Již dříve zmodernizovaná soustrojí a nové technologie zajišťují lepší zpracování hydropotenciálu např. na elektrárnách v Kamýku, Slapech, Mohelnu, Vraném nad Vltavou a přečerpávacích vodních elektrárnách Dalešice a Štěchovice.
Naše voda, foto: ČEZ
28.8.2013 0.30, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla