5.6.2018 10.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace
Nová technologie téměř ztrojnásobí kapacitu ČOV ve Velkých Bílovicích
Intenzifikace čistírny odpadních vod (ČOV) ve Velkých Bílovicích za zhruba 82 milionů korun, která byla zahájena loni v srpnu, bude v případě, že nenastanou nepředvídatelné komplikace, dokončena koncem letošního roku.
„V současné době za sebou máme výstavbu provozní budovy membránové separace a dmýchárny, nový kalojem a čerpací stanici dešťových vod a sanaci části stávajících aktivačních nádrží,“ vysvětluje Robert Prokipčák, hlavní stavbyvedoucí ze společnosti Swietelsky stavební, odštěpný závod Dopravní stavby Morava, oblast Hodonín, která zakázku získala. Jejím investorem je město Velké Bílovice, které při modernizaci čističky vsadilo na unikátní technologii membránových bioreaktorů. Díky ní se po dokončení prací její kapacita zvýší z 8 tisíc na 20 tisíc ekvivalentních obyvatel a v této kategorii se stane největší v Česku. „Vyšší kapacita čištění umožní nejen vytvořit novou lokalitu pro bydlení, ale zejména se vypořádá s dynamickým rozvojem vinařství a turistiky,“ říká starostka Marie Vlková.
Membránové technologii dala obec přednost, neboť je vhodnější pro nárazové přítoky znečištění a kvalita vyčištěné vody má lepší parametry než z konvenčních technologií. Tento systém intenzifikace ČOV navíc nevyžaduje rozšířit plochy pozemků. „Celá nová technologie, včetně nových staveb, se vešla do současného areálu. Díky tomu jsme nemuseli vynakládat další finance na nákup pozemků, které by jinak byly potřeba pro jeho rozšíření,“ říká starostka.
Čistírna odpadních vod pochází z 80. let, kdy byla osazena konvenční mechanicko – biologickou linkou s časově řízenou aktivaci. Její kapacita ale už současným potřebám města nevyhovovala. Nové řešení kombinuje biologické čištění s membránovou technologií. Separace aktivovaného kalu a vyčištění odpadní vody probíhá pomocí ponořených membránových modulů – bioreaktorů, které zachytí téměř všechny nerozpuštěné látky, mikroorganismy a většinu virů.„Hlavním benefitem se stává vynikající kvalita odtoku, kterou nelze standardním způsobem čištění dosáhnout. To spolu s vyšší kapacitou čistírny dělá z této technologie unikátní záležitost,“ uvedl Prokipčák.
Technické řešení spočívá v kompletní výměně provozních jednotek za modernější s vyšším výkonem a v instalaci nové technologie. Tím se zdokonalí mechanické předčištění a aktivace. Na ně na konci aktivačních nádrží naváží nové membránové moduly. Systém umožní i maximální optimalizaci technologických parametrů a energetické náročnosti.
Společnost Swietelsky stavební v následujících týdnech zahájí postupnou montáž samotné membránové technologie tak, aby nedošlo k přerušení provozu čistírny a pokračovalo plynulé čištění odpadních vod.
Swietelsky stavební s.r.o. je součástí rakouského koncernu Swietelsky Baugesellschaft. V Česku zaměstnává na 1300 lidí a s tržbami přes pět miliard korun patří mezi deset největších stavebních firem. Zaměřuje se na průmyslové, dopravní, administrativní, bytové a sportovní stavby.
Naše voda, dokumentární foto: Swietelsky stavební s.r.o.
5.6.2018 10.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace