28.3.2023 8.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace
Nová výpočetní metoda řeší problémy proudění s volnou hladinou
Cenu Wernera von Siemense za první místo v kategorii Nejlepší diplomová práce získal Tomáš Halada z Fakulty strojní ČVUT. Na druhém místě se umístil Michal Procházka z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – TUO, na třetím Robin Kryštůfek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Vítězná diplomová práce má název Vliv okrajových podmínek v metodě SPH. O co vlastně v SPH metodě jde? Tato metoda popisuje tekutinu pomocí částic, které si lze představit jako jednotlivé kapičky, a umožňuje simulovat jevy jako příboj, proudění vody přes jez či rozstřik maziva v průmyslových zařízeních. Pohyb částic je určen rovnicemi, které popisují chování tekutiny. Okrajové podmínky nám poté říkají, jak se částice chovají na okrajích námi řešeného problému, tj. na stěnách, vtocích a výtocích. To jsou místa, kde většinou vznikají problémy. Právě na tato problémová místa se ve své diplomové práci zaměřil Tomáš Halada.
Výsledky své diplomové práce Tomáš Halada dále rozvíjí, a to i díky spolupráci s Centrem hydraulického výzkumu, v jejímž rámci se snaží optimalizovat geometrii kanálů čerpacích stanic s ohledem na výšku hladin, a ušetřit tak výkon čerpadel. Tyto čerpací stanice jsou v současnosti budovány jako součásti závlahových systémů například v Egyptě.
Tím, co studuje, tedy matematiku, fyziku, techniku a programování, vyplňuje z velké části i svůj volný čas. Zbývá mu jej ale dostatek i na sport, zejména na silniční cyklistiku, kterou provozuje na rekreační až amatérské úrovni, i na další vytrvalostní sporty. Blízko má však i k uměleckým disciplínám. „Hraji na klavír a baskytaru a příležitostně také koncertuji,“ uzavírá Tomáš Halada.
Zdroj: PROTEXT, ilustrační foto
28.3.2023 8.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace