17.4.2024 10.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Nové číslo časopisu VTEI také o bývalé rybniční soustavě na Doubravce
Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka (VÚV TGM) vydal další, dubnové číslo časopisu Vodohospodářské technicko-ekonomické informace (VTEI). Jedním ze zajímavých textů je mimo jiné článek s názvem „Zaniklá rybniční soustava na dolním toku Doubravy“, jehož autorem je Pavel Richter.
V tomto článku je prezentován vývoj rybniční krajiny v dolní části povodí Doubravy na základě interpretace archivních mapových podkladů a současného stavu lokality. Na mapě I. vojenského mapování byla zobrazena na pravém břehu Doubravy a na Čertovce soustava třinácti rybníků. Na levém břehu Doubravy se nalézaly tři rybníky. Na mapě II. vojenského mapování byly zaznamenány na pravém břehu Doubravy a na Čertovce již jen čtyři rybníky a na levém břehu Doubravy rybníky dva. Do současnosti se dochoval z pravobřežní rybniční soustavy pouze Koukalecký rybník a na levém břehu rybník u zámku v Žehušicích.
Na mapě I. vojenského mapování (1764–1768) činila celková přibližná rozloha rybníků 449 ha, na mapě II. vojenského mapování (1836–1852) pak 107 ha a v současnosti jenom 0,91 ha. ÚVOD Oblast Polabské nížiny dnes trpí nedostatkem podzemní vody a dochází zde ve velké míře k sezonnímu vysychání drobných vodních toků, většinou napřímených a zahloubených. Tento problém se bude v budoucnosti pravděpodobně velmi prohlubovat v souvislosti s očekávaným pokračujícím výskytem extrémních klimatických jevů. Je tedy zapotřebí se zaměřit na obnovu krajinných prvků s pozitivním vlivem na vodní režim a také na samotné hospodaření s vodou v krajině.
Hlavním cílem výzkumu, jehož výsledky jsou prezentovány v tomto článku, bylo zmapování vývoje krajiny v lokalitách zaniklých rybníků v povodích přítoků Labe v Polabské nížině na základě interpretace archivních mapových podkladů, a to zejména s ohledem na možnou obnovu vodozádržných prvků v krajině.
Dubnové vydání VTEI se věnuje také aktivitám společnosti Nadace Partnerství, včetně rozhovoru se současným ředitelem nadace Petrem Kazdou. Nesporně zajímavý je i článek Jana Unucky (ČHMÚ Ostrava) o historii a hydrologické analýze Weisshuhnova náhonu v Žimrovicích, významné a stále funkční technické památky. Závěr dubnového čísla patří pozvánce na Den otevřených mlýnů, který se uskuteční 11. 5. 2024. Vše si lze přečíst na: https://www.vtei.cz/wp-content/uploads/2024/04/6638-VTEI-2-2024-kor4-OK-1.pdf
VÚV TGM, ilustrační foto (budova VÚV TGM) Naše voda – Nina Havlová
17.4.2024 10.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy