31.12.2021 6.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Nové programy přiblíží žákům život čápů i stěhovavých ptáků
Česká společnost ornitologická (ČSO) připravila čtyři nové výukové programy pro venkovní výuku. Jsou zaměřené na dvě témata: čápy a migraci ptáků. Formou her a vlastního prožitku se mladší žáci seznámí s průběhem hnízdění čápů a nebezpečími, kterým čelí stěhovaví ptáci na svých cestách.
Starší žáci hledají příčiny a řešení reálných problémů ochrany ptáků, se kterými se mohou setkat ve svém životě. Programy jsou dostupné na webu ČSO. Účastníci programu Na komíně je čáp coby čápi procházejí obdobím hnízdění. Zjišťují, jak souvisí počet vyvedených mláďat se vzdáleností od zdroje potravy i co mohou způsobit lidské odpadky v ptačích hnízdech, jak a proč se tam dostanou. „Vlastním prožitkem si žáci věci lépe uvědomí, dobře zapamatují a hlavně pochopí souvislosti. Sami při stavbě hnízda nic netuše využijí provázky a vzápětí zjistí, jaké mohou mít následky. Právě to bylo hlavním cílem při tvorbě těchto programů – aby si žáci uvědomili dopad lidské činnosti na ptáky ve svém okolí a hledali řešení ke zmírnění tohoto negativního dopadu,“ vysvětluje Gabriela Dobruská, autorka programů z ČSO.
Lidské odpadky, obzvláště umělé provázky, jsou pro ptáky velkým nebezpečím. Stále častěji se s touto nebezpečnou situací, zamotanými čapími mláďaty na hnízdech, setkáváme v přímém přenosu prostřednictvím webkamer. „Jde o situaci, se kterou se mohou setkat i děti a mohou mít snahu okamžitě pomoci. Proto jsme ji zařadili mezi modelové problémy, které řeší žáci druhého stupně. Ukvapené jednání může totiž vést nejen k porušení zákona, ale hlavně k ohrožení zdravých čápat a v neposlední řadě i dětí samotných,“ uvádí Dobruská.
Druhé téma vychází z kampaně partnerů BirdLife International na ochranu stěhovavých ptáků Flight for survival. Program dokonce přímo nese český název této kampaně: Let o život. „Chceme, aby si žáci uvědomili, že pytláctví je stále aktuální problém i na území Evropské unie a ochrana stěhovavých ptáků je možná pouze v rámci mezinárodní spolupráce,“ vysvětluje Dobruská.
ČSO, ilustrační foto Naše voda
31.12.2021 6.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy