21.8.2018 7.34, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Nové vrty nesmějí brát vodu ostatním
Zejména v oblastech, kde je vody pod zemí málo, nevidí sousedé vrtání nových studní rádi. Připomíná to deník Mladá fronta DNES s tím, že zákon je proti těm, kdo chtějí vyvrtat studnu novou, chrání.
Novou studnu povolí jen v případě, že neohrozí vydatnost studní původních. „Například na Sázavě v chatových osadách, kde má každý kopanou studnu, sousedi často skřípou zuby,“ říká Ivo Černý ze společnosti Vodní zdroje. Odpovědnost za to, že nová studna vodu nikomu nevezme, má hydrogeolog, který zpracovává posudek, projektant a studnařská firma. Ti by také měli uhradit likvidaci vrtu a náhradu škod. Není výjimečné, že si sousedi stěžují neprávem. V takovém případě pomohou čerpací zkoušky, při nichž se změří hladina ve studnách v okolí před a po vrtání nové studny.
Tuto možnost nemají majitelé studní postavených načerno. A těch jsou v Česku tisíce. Pokud na takovou černou studnu přijde vodoprávní úřad (je součástí úřadu ve větších obcích a kromě toho, že vydává povolení k odběru podzemní vody, její odběr také kontroluje), má podle Václava Tampíra z ministerstva zemědělství dvě možnosti – buď studnu dodatečně povolí, nebo ji přikáže odstranit. Odborníci proto doporučují vyžádat si dokumentaci ke studni při nákupu pozemku.
Problém mohou mít do budoucna i majitelé studní, které mají podle projektu hloubku do 30 metrů, ale v praxi berou vodu z větší hloubky. Firmy nabízejí u těchto vrtů někdy nižší cenu za metry navíc. Řídí se už podle báňského zákona a ne každý je může dělat.
Zdroj: MF DNES, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
21.8.2018 7.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace