6.1.2014 9.20, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Novela má ochránit vodní díla ve veřejném zájmu
Jak již portál Naše voda v minulosti informoval, novelou občanského zákona by mohl stát přijít o důležitá vodní díla jako přehradní a protipovodňové hráze a rybníky včetně zatopené plochy v řádu stovek milionů. Na problém opětně upozornil deník E 15.
Jde o zásadu, podle které již nění možné, aby stavba a pozemek měly jiného majitele. To může být problém i při církevních restitucích. Při navrácení půdy církvím by na ně totiž mohla přejít i některá vodní díla, jejichž provoz má zásadní význam pro okolní obce.
Podle ministerstva zemědělství občanský zákoník situaci neřeší zcela jednoznačně. Úřad proto na poslední chvíli mandátu ministra v demisi Miroslava Tomana poslal do mezipřipomínkového řízení novelu vodního zákona, která by jasně stanovila, že vodní díla jsou samostatnými stavbami, které nejsou součástí pozemků. Princip sloučení vlastnictví půdy a staveb by tak u nich neplatil, stejně jako je to podle nového občanského zákoníku u inženýrských sítí.
„Jde o snahu vyřešit problém s vodními díly nacházejícími se na cizích pozemcích, u kterých je sporné, zda jsou samostatnou věcí, nebo jsou součástí pozemku, na kterém se nachází, a to s ohledem na povinnosti, které jsou vlastníkům těchto vodních děl uloženy ve veřejném zájmu vodním zákonem,“ řekla mluvčí rezortu Dana Večeřová.
„Novelu vítáme. Obdrželi jsme asi čtyřicet žádostí o církevní restituce,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Termín pro podání připomínek končí 15. ledna, pak novelu projedná vláda a půjde do parlamentu.
Zdroj: E 15 a Naše voda, ilustrační foto Naše voda
6.1.2014 9.20, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla