8.12.2024 9.56, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Občané části Plzně budou mít konečně slibovanou kanalizaci a vodovod
Obyvatelé části plzeňské čtvrti Lobzy budou mít příští rok na podzim kanalizaci a vodovod, o něž usilují přes 40 let. Území kolem Rolnického náměstí, které je vesnickou památkovou zónou, se tak bude moci dále rozvíjet.
Rozsáhlá rekonstrukce dosavadní a výstavba nové vodohospodářské infrastruktury začne 15. ledna 2025 a měla by trvat deset měsíců, řekla ČTK Dana Veselá, mluvčí městské firmy Vodárna Plzeň, která stavbu připravila. Stát bude 120 milionů Kč. „Lidé ve Starých Lobzích se dočkají důstojných podmínek odpovídajícím životu ve městě a v 21. století. Čekají na to už od dob socialismu,“ řekl primátor Roman Zarzycký (ANO). Podle jeho náměstka Pavla Bosáka (Piráti) vznikne na Rolnickém náměstí 900 metrů splaškové kanalizace, dešťová v délce 650 metrů a 800 metrů vodovodních řadů. „Součástí je také obnova vodovodních přípojek na veřejných pozemcích,“ uvedl. Podle generálního ředitele Vodárny Plzeň Jiřího Kozohorského zahrnuje akce úpravy veřejných prostranství.
Stavba začne za mostem přes řeku Úslavu a povede před křižovatku s Dlouhou ulicí. Mimo obnovu páteřní komunikace jsou součástí opravy částí vedlejších silnic a sjezdů do okolních ulic. Kompletní uzavírky jsou plánovány vždy po etapách a začnou na jaře. Území kolem Rolnického náměstí je vesnickou památkovou zónou. Obvod Plzeň 4, kam Lobzy patří, dá na stavbu deset milionů korun. Podle starosty Tomáše Soukupa (ANO) chce poté navázat rekonstrukcí Masarykovy ulice.
Ve staré části Lobzů, tedy v území ohraničeném Lobezským parkem, řekou a Revoluční ulicí, nebyla nikdy žádná kanalizace, což je jedno z posledních míst v širším centru města. „Už za komunistů se mluvilo o tom, že by se tam měla udělat kanalizace a voda. Ale nic se nedělo. Říká se, že to bylo i kvůli tomu, že se tam stěhovali disidenti,“ uvedl Soukup, který o stavbu usiluje šest let.
„Umožní to rozvoj ostatních ulic, Lobezského parku a lobezských luk. Dále je tam škola, kam chodí stovky dětí, kterou konečně připojíme na kanalizaci. Žijí tam stovky obyvatel,“ řekl Soukup. Obvod tam plánuje výsadbu stromů, pítka, sezení a kamennou dlažbu. „Protože je to vesnická památková zóna, jedna z mála, co tu máme, jsou tam domy z 18. a 19. století,“ dodal.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
8.12.2024 9.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace