15.8.2018 14.20, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Obce na Hodnonínsku chtějí kvůli štěrkopískům jednat s Babišem
Představitelé obcí na Hodonínsku pozvou ministra životního prostředí Richarda Brabce a premiéra Andreje Babiše k jednání o těžbě štěrkopísku v oblasti. Informuje o tom zpravodajství ČTK.
Podle obcí těžba, k níž ministerstvo životního prostřední vydalo souhlasné stanovisko, ohrožuje zásoby podzemní vody. Petici proti těžbě podepsalo 11.000 lidí a dnes se jí bude zabývat Senát. Představitelé některých senátorských klubů vyjádřili petici podporu. Těžba by podle odpůrců mohla ohrozit zdroj pitné vody s názvem Bzenec-komplex na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje, který je pátým největším v zemi a zásobuje 140.000 obyvatel Hodonínska, Břeclavska i části Kroměřížska. V případě souhlasu s těžbou se chtějí obce bránit soudně.
Ministerstvo životního prostředí letos v květnu potvrdilo souhlasné stanovisko, které umožňuje těžbu štěrkopísku. Rozhodlo tak navzdory odporu obcí v regionu a Jihomoravského kraje, jehož hygienici varovali, že zdroj pitné vody může být kvůli těžbě v ohrožení a může nenávratně zaniknout. Hygienici Zlínského kraje ale naopak riziko pro vodní zdroj neviděli a stejně jako ministerstvo těžbu podpořili.
Předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák dnes novinářům řekl, že ministerstvo životního prostředí přehlíží stanoviska obcí i jejich občanů. Jednání obcí s ministerstvem podle něj nikam nevede. „Proto jsme se rozhodli, že pozveme nejen ministra životního prostředí do této lokality, ale požádáme o účast na tomto jednání i pana premiéra,“ řekl Polčák.
Podle starostky Moravského Písku Hany Habartové pozvánka Babišovi odejde po nynější schůzi Senátu, na níž se bude problematika probírat. Obce na Hodonínsku budou chtít vědět, jak by stát řešil situaci, kdyby těžba skutečně vedla ke znehodnocení vodního zdroje, který slouží zhruba 140.000 lidí.
Senát by měl podle svého petičního výboru doporučit, aby Český báňský úřad rizika těžby štěrkopísku a jejich dopad na podzemní vody přezkoumal. Podporu takovému usnesení daly najevo senátorské kluby ČSSD, KDU-ČSL, ODS a ANO. „Je potřeba, aby se názoru petentů věnovala maximální pozornost. Pokud vodu jednou ztratí, těžko ji budou získávat z jiných zdrojů,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch.
Podle společnosti Český štěrkopísek, která chce v lokalitě u Uherského Ostrohu těžit, žádné nebezpečí nehrozí. „V České republice existuje minimálně 15 srovnatelných štěrkoven, kde se štěrk těží v obdobných podmínkách, to znamená v blízkosti vodního zdroje, a k žádným negativním vlivům nedochází,“ řekl již dříve České televizi právní zástupce firmy Pavel Josefus.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto (těžba štěrku Tovačov) Naše voda – Nina Havlová
15.8.2018 14.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy