3.12.2014 8.07, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Obce z Rokycanska finalizují návrhy staveb proti velké vodě
Devět obcí z Rokycanska podél řeky Klabavy, které bývají nejčastěji postiženy velkou vodou, bude mít do dubna příštího roku návrhy variant konkrétních opatření na toku v příštích letech. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.
Ještě v roce 2015 tak obce budou moci na stavby požádat o peníze z národního programu prevence před povodněmi nebo z evropského operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Klabava je řekou, která při povodních v Plzeňském kraji nejrychleji stoupá, a zaplavuje obce téměř každý rok, řekl ČTK Jaroslav Perlík, starosta třítisícového Hrádku u Rokycan, který bývá povodněmi nejvíce postižený.
„Zadávací řízení vyhrála společnost VRV (Vodohospodářský rozvoj a výstavba), která nyní zahajuje práce a v březnu nebo v dubnu by měla mít studii hotovou,“ uvedl Filip Uhlík, šéf Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, která obcím při přípravě zadávací dokumentace a projektů pomáhá. VRV bude vše projednávat s obcemi, aby nešlo „o materiál od stolu“.
Navrhne investice v konkrétních v lokalitách a obcích. „A naznačí rozdělení zodpovědnosti za jejich investiční přípravu, tedy co mají udělat obce a co eventuálně stát, tedy Povodí Vltavy,“ uvedl Uhlík. Studie, která navrhne opaření v součtu za stovky milionů korun, podle něj také spočítá, jaké hodnoty stavby ochrání.
Šéf Povodí Vltavy Petr Kubala v červenci ČTK řekl, že návrh ochrany musí přijít od starostů, a pak se budou hledat finanční zdroje. „Velmi záleží na iniciativě obcí,“ uvedl.
Konkrétní projekty by obce zpracovávaly s pražskou firmou VRV. Obce musí projekt technicky připravit minimálně do stavu územních rozhodnutí a majetkového vypořádání pozemků. Dá se čekat, že právě to bude největším problémem. „Dosavadní postupy byly bezkoncepční. Vždycky se jen někam položilo pár kamenů,“ řekl Perlík. Podle něj se bude hledat řešení i pro přítoky, které dělaly letos největší problémy.
Studii opatření navrhl a její vypracování podporuje Plzeňský kraj. Dá na ni 200.000 korun, dalších 100.000 korun dá Povodí Vltavy a zbytek obce. Kraj, obce a šéf Povodí budou o opatřeních jednat 9. prosince v Plzni.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto (Klabava) Naše voda – Nina Havlová
3.12.2014 8.07, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě