8.3.2013 10.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství
Obrovská ryba hlístoun prý předpovídá pomořské sopečné výbuchy
Hlístoun červenohřívý (Regalecus glesne) patří mezi nejdelší kostnaté ryby na světě s délkou až kolem 20 metrů. Jak ale píše facebooková verze portálu Naše voda, velikost není jedinou zajímavostí této až mýtické ryby.
S hlístouny se člověk setká málokdy – mimo jiné proto,že žijí hluboko, až 1 500 metrů pod mořskou hladinou. Vyskytují se v Atlanském, Tichém a Indickém oceánu. Známy jsou jedinci o délce 12 metrů a váze 270 kilogramů, obecně se ale míní, že jejich délka může dosahovat až 18 metrů.
Hlístoun červenohřívý je přitom ryba neagresivní, i když jeho vzhled (vypoulené oči, jasně červená hřbetní ploutev a velikost) vypovídá o opaku. Živí se sice korýši, malými rybami a chobotnicemi, ale jeho ústa jsou bezzubá. Rozmnožuje se v období mezi červencem a prosincem, jeho potěr se zdržuje u hladiny.
Pro svůj zvláštní tvar a barevnost byl dlouho námořníky pokládán za mořského hada a stal se také „hlavním hrdinou“ celé řady mýtů a pověr, z nichž ta zřejmě nejzajímavější se traduje na Tajvanu. Místní rybáři totiž věří, že když tato ryba vyplave k hladině, znamená to, že prchá před podmořským sopečným výbuchem.
Obří mořský had byl hodnověrně zpozorován už v roce 1817. Zprávu o něm přinesli rybáři, nikdo jim ale nevěřil. Až o několik dní později se „příšera“ dostala až do blízkosti města Gloucesteru, a tak se o její existenci mohly přesvědčit stovky lidí. Její délku pozorovatelé odhadli na 18-21 metrů, pronásledování rybářů však unikla.
Nejnápadnějším prvkem na hadovi bylo to, že se pohyboval vertikálním vlněním těla – běžní pozemští hadi se vlní horizontálním směrem. To odpovídá některým dobovým obrázkům, kde je vidět mořský had vlnící se vertikálně v blízkosti lodí.
Zdroj: Facebook naše voda
8.3.2013 10.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství