6.5.2021 9.16, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Ochránci přírody odmítají návrh zvyšující potenciál výsadby zeleně
Nepřijetí pozměňovacího návrhu poslance Kotta ve věci kácení dřevin v ochranném pásmu vodohospodářské infrastruktury ve skutečnosti zhorší možnost výsadby dřevin aneb jak se střelit do vlastní paty.
V souvislosti s novelou zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. byl načten pozměňovací návrh, poslance Kotta, který umožňuje v nutných případech kácení (s podmínkou ohlášení) náletových dřevin nad vodovody a kanalizacemi. Tento návrh reaguje na skutečnost, že vodárenský sektor je jediný, který musí o kácení žádat se všemi důsledky tohoto procesu. Přitom každému trochu znalému daného oboru je jasné, že vodárny potřebují ve srovnání např. s elektrickými rozvodnými sítěmi, které jsou nadzemní, několika řádově nižší počet zásahů do vzrostlé zeleně. Přesto takové případy existují a potom je stávající situace často blokační pro provedení nutných havarijních oprav.
Srovnávat vodárenské společnosti se Správou železničních dopravních cest, která vykácela v ochranném pásmu železnice tisíce stromů, je při této znalosti možno hodnotit jako čistou demagogii. Vodárenské společnosti stále častěji používají pro rekonstrukce sítí bezvýkopové technologie a ke kácení přistupují pouze v těch naprosto nejnutnějších případech (opravy havarijních stavů, rekonstrukce, při kterých dochází ke zkapacitnění potrubí).
Co se tedy skutečně stane v případě nepřijetí pozměňovacího návrhu pana poslance Kotta? Možná to zní paradoxně, ale bude méně zeleně v intravilánech měst a obcí. Důvod? Ve stávající situaci, která nemožňuje kácení dřevin, nejsou povolovány výsadby v dosahu ochranných pásem infrastruktury VaK, protože takové právo vlastníků a provozovatelů VaK je dáno zákonem č. 274/2001 Sb., a současný zdlouhavý a nejistý proces povolení kácení představuje ohromné riziko. A protože v aglomeracích není nekonečně mnoho volných ploch pro výsadbu, zbývají přesně místa, kde se již podzemní sítě nacházejí.
Smutné na celém procesu je evidentní neznalost povolovacího procesu kácení. V případě přijetí pozměňovacího návrhu by se totiž kácení dělo na základě tzv. Oznámení, což rozhodně neznamená kácení kdykoliv a cokoliv. Jinak řečeno po Oznámení kácení má příslušný úřad 15 dnů na to, aby se k oznámení vyjádřil, jestli může nebo nemůže proběhnout. Takže žádný bianco šek, jak někteří aktivisté tvrdí.
Naše voda, autor textu Ondřej Beneš
6.5.2021 9.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě