25.9.2018 12.50, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Od ledna začne v severních Čechách fungovat nový model vodárenství
Zástupci Severočeské vodárenské společnosti a.s. (SVS) a Veolie ČR, a.s. (Veolia), podepsali zbývající smlouvy nutné k dokončení procesu transformace vodárenství v severních Čechách. Informoval o tom mluvčí SVS Jiří Hladík.
SVS se od 1. ledna 2019 stane stoprocentním vlastníkem provozní společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK), díky čemuž se voda a s ní spojené provozování vrátí zpět pod plnou kontrolu měst a obcí. Vodárenství na severu Čech začne fungovat v tzv. vlastnickém modelu se servisním prvkem. Pro občany se nic nezmění – služeb SčVK budou užívat ve stejném režimu jako doposud.
Mezi podepsané smluvní dokumenty patří zejména smlouva o poskytování servisních činností mezi SčVK a nově vzniklou společností Severočeská servisní a. s. (SčS). Smlouva specifikuje služby, které bude SčS v rámci servisu pro SčVK zajišťovat. Novou servisní společnost bude přes SčVK majoritně ovládat SVS (podíl 75 %), 25% podíl byl dle dohody nabídnut k odkoupení společnosti Veolia. Smlouva o prodeji akciového podílu, včetně akcionářské dohody mezi SčVK a Veolií, byla zástupci obou společností podepsána rovněž.
„Podepsáním zbývajících smluv jsme dnes symbolicky dokončili projekt Zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020, k němuž nás v roce 2013 akcionáři zavázali. Cílem bylo dostat vodu a s ní spojené provozování v severočeském regionu zpět pod plnou kontrolu měst a obcí. Jsem rád, že jsme společným úsilím projekt dovedli do úspěšného konce. Projekt transformace vodárenství v severních Čechách s velkým zájmem sledují i další města a obce po celé republice a věřím, že právě náš model může být vzorem i inspirací pro další regiony,“ zhodnotil završení projektu předseda představenstva SVS Tomáš Indra.
Obyvatel severních Čech se změny nijak nedotknou. Partneři i veškeré služby, na které byli občané doposud zvyklí, se nemění. SVS bude i nadále jako vlastnická společnost zajišťovat správu vodárenského majetku včetně investování do jeho obnovy. SčVK bude jako doposud v souladu se zákonem o vodovodech a kanalizacích zajišťovat provozování tohoto majetku a poskytovat služby s tím spojené. „Obyvatelé severních Čech ve svém důsledku žádné změny nepocítí. Zároveň je mohu ujistit, že se veškeré změny odehrají, aniž by bylo nutné zvyšovat cenu vodného a stočného,“ doplňuje generální ředitel SVS Bronislav Špičák.
Akcionáři SVS, jimiž je 458 měst a obcí severních Čech, získají od ledna 2019 prostřednictvím SVS a SčVK stoprocentní kontrolu nad výběrem vodného a stočného. Budou tak moci transparentně rozhodovat, kolik finančních prostředků vynaloží na obnovu vodárenské infrastruktury, kolik na samotné provozování a kolik na podpůrné servisní služby s ním spojené.
SVS, foto: (podpis smluv) zleva Martin Bernard, ředitel pro vodárenské aktivity Veolia ČR; Philippe Guitard, generální ředitel skupiny Veolia pro střední a východní Evropu; Tomáš Indra, předseda představenstva SVS; Bronislav Špičák, generální ředitel SVS, autor: SVS
25.9.2018 12.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Významné zprávy