14.4.2025 10.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Odborníci v lesích okolo Olomouce likvidují komáří larvy
Pracovníci technických služeb likvidují v těchto dnech v Černovírském lese u Olomouce pomocí bakteriálního přípravu komáří larvy, aby předešli přemnožení tohoto obtížného hmyzu. Město při preventivním zásahu spolupracuje s odborníky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, kteří v lužních lesích instalovali senzory, pomocí nichž lze aplikaci bakteriálního přípravku správně načasovat. ČTK to sdělil vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.
V Černovírském lese byl bakteriální přípravek aplikován do zavodněných ploch. Použitý prostředek na likvidaci larev komárů je podle Loyky bezpečný a ostatním živočichům neuškodí. Likvidace komářích larev má ochránit městské částí Černovír, Hradisko, Chválkovice, Pavlovičky a Týneček. Náklady na preventivní zásah přijdou magistrát na 70.000 korun.
Senzory pro město v lesích instaloval a zprovoznil Jan Brus z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, který se problematikou regulace komáří populace v Litovelském Pomoraví zabývá několik let. Čidla zaznamenávají údaje o teplotě vody, vzduchu a okolní půdy a sledují i míru zaplavení tůní. Teplota vody má rozhodující vliv na vývoj larev. „Díky vizualizaci údajů z jednotlivých čidel ve webovém prostředí určujeme rozsah a postup zásahu,“ uvedl Loyka.
Čidla byla instalována v lesích v Černovíře, Týnečku i v Chomoutově. „Je to příklad úzké spolupráce města a univerzity, kdy samospráva získává od specialistů aktuální informace,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek (ANO).
Litovelské Pomoraví sužuje vysoká aktivita komárů na začátku jara. Chráněná krajinná oblast se rozkládá podél řeky Moravy a místní početné vodní a mokřadní ekosystémy jsou pro líhnutí komárů ideálním místem. Riziko přemnožení komárů podle odborníků v posledních letech navíc zvyšuje klimatická změna. Na hubení komárů nyní využívají samosprávy prostředek Vectobac, který se aplikuje do tůní, kde jsou vylíhlé larvy.
Letos městům a obcím v Litovelském Pomoraví pomůže v boji proti přemnoženým komárům také postřikovací dron. Jeho pořízení stálo téměř milion korun, operovat bude se speciálním postřikem především na nezalesněných plochách a loukách. Dron navazuje na další opatření v boji proti komáří kalamitě v podobě plošného monitoringu či speciálních senzorů umístěných v tůních.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, James Gathany
14.4.2025 10.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreaceAktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě