28.5.2012 12.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Odborníci zkoušeli, jak pomáhat na jezu, kde loni zemřeli čtyři lidé
Odborníci z Vodácké školy záchrany z Nového Města nad Metují za asistence olomouckých hasičů testovali o víkendu na jezu v Řepčíně možné způsoby co nejúčinnější pomoci topícímu se člověku. Informuje o tom olomoucká mutace portálu idnes.cz.
A to nejen proto, aby jej bylo možné co nejbezpečněji a nejrychleji dostat na břeh, ale aby při záchraně neohrožovali svůj život ani ti, kteří se snaží pomoci. Právě to se loni na tomto místě stalo. Při školním výletě na raftech sjížděla skupina Mlýnský potok. Během pauzy u jezu jeden chlapec skočil do vody. Pro topícího se studenta skočila učitelka i instruktor. Všichni tři svůj boj s vodou prohráli. U jezu byla nedlouho po neštěstí instalovaná záchranná podkova i cedule varující jak vodáky, aby včas sesedli a loď přenesli, tak plavce před koupáním v nebezpečné zóně. V okolí jezu je také zábradlí. Během sobotního testování specialisté ozkoušeli i část z těchto ochranných prvků i s ohledem na zabezpečení při profesionální záchranné akci hasičů.
I pro vybavené profesionály totiž může být záchranná akce v podobném místě riziková. „Testujeme možnosti, jak by mohla vypadat adekvátní záchrana, kdyby se zde někdo topil,“ poznamenal Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany s tím, že navržená řešení by měla pomoc laikům i profesionálům. Každý jez je trochu jiný, a čím víc o něm záchrance ví, tím lépe by se měla pro všechny zúčastněné situace vyvíjet. Proto je důležité vyzkoušet, co by na tom kterém místě bylo účinné, připravit k tomu podmínky a dát i profesionálním záchranářům návod pro nejúčinnější postup. „Tím se jednak zrychlí záchrana topícího se člověka, a také nejsou zbytečně ohrožovány další životy,“ vysvětlil Ptáček.
Odborníci na místě v praxi vyzkoušeli různé simulované situace. „Každý jez má svá specifika, takže záchranu na jezu nelze zobecnit. Proto chceme hasičům vymyslet nejlepší řešení. Jakmile vymyslíme nejbezpečnější alternativy, sepíšeme postup a Povodí Moravy, které si testování zadalo, navrhneme také opatření, která je třeba ještě u jezu provést,“ vypočítal Ptáček. Až bude vše nachystané, předvedou hasičům přímo na místě simulované ukázky záchrany.
„Určitě má podobná věc smysl. I když samozřejmě máme absolvovaný základní výcvik ve vodním válci a také máme v Olomouci potápěčský tým, ale o jezu je třeba vědět co nejvíc. A je dobré znát i další možnosti pro případný zásah,“ komentoval jeden z přítomných hasičů. „Chceme, aby ta opatření nebyla dělaná náhodně, ale na profesionální úrovni. Čekali jsme proto i na dnešní testy, aby zabezpečení vyhovovalo představitelným situacím, které na daném místě mohou nastat,“ poznamenala mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová s tím, že budou také usilovat o získání „kulatého“ razítka od Českého svazu kanoistiky, které by stvrdilo profesionálně vymyšlené zabezpečení jezu. Povodí Moravy má zájem provést dané testování také na jezu v Oseku nad Bečvou.
Ani jedna z loňských obětí jezu v Olomouci – Řepčíně nespadla do vody z lodě nebo raftu. První žena byla se svými dětmi na výletě na kolech a do vody skočila, protože se v ní začal topit její syn. Tomu se tam skutálel batoh. Oběti květnové tragédie sice na výletě na raftech byly, ale ve vodě se ocitly během přestávky a her na břehu. Proud nejprve strhl třináctiletého žáka, který skočil do vody na jiném místě, než měl dovoleno. Pomoct mu nedokázal instruktor a ani učitelka, kteří nakonec také zaplatili životy.
Zdroj: http://olomouc.idnes.cz
28.5.2012 12.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace