29.10.2014 8.40, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Olomouc chce do roku 2019 vybudovat komplexní protipovodňovou ochranu
Odborníci v Olomouci vybrali deset rizikových lokalit, ve kterých se mají zbudovat důležitá protipovodňová opatření. Píše o tom Olomoucký deník.
Základem snahy je loni zpracovaný digitální povodňový plán města. Ten řeší prevenci před velkou vodou, která se projevuje i přívalovými povodněmi. Olomouc už několikrát zasáhly. Přehled území ohrožených velkými dešti ale chyběl. Odbor ochrany se proto rozhodl zpracovat analýzu a na sklonku roku 2013 zadal studii. „Její součástí bylo vypracování doporučení a identifikace míst a také vzorový projekt. Určili jsme Radíkov,“ uvedl vedoucí odboru Jan Langr. Městskou část na severovýchodě Olomouce vybrali proto, neboť patří k nejčastěji zasaženým, navíc se do ní voda stéká ze dvou stran.
V každé lokalitě byl určen kritický bod neboli místo, do kterého se voda stéká z okolí a může pak mezi domy vytvořit přívalovou povodeň. Odborníci nakonec ve městě vybrali deset nejrizikovějších oblastí vyžadujících opatření, které ve spolupráci s komisemi městských částí a firmou Vodohospodářský rozvoj a výstavba na jaře prošli a zmapovali.
Nyní bude potřeba se soustředit na zpracování modelu, který určí a vyznačí, které budovy a kolik lidí může voda ohrozit. Potom přijde návrh opatření jako terénní úpravy, protierozní hrázky, případně stavba poldru. Na projekt zkusí Olomouc získat dotace.
„Rada města schválila přípravu žádosti na získání dotací na zpracování studií proveditelnosti pro nejvíce ohrožené lokality, kterými jsou městské části Droždín, Svatý Kopeček, Lošov, Řepčín, Radíkov, Slavonín a Topolany,“ sdělila náměstkyně primátora Eva Machová.
Na dokumentaci protipovodňových opatření by se mělo začít pracovat na jaře příštího roku. „Potom můžeme požádat o realizaci. Pakliže uspějeme v obou krocích, do roku 2019 bychom snad dokázali všechny lokality před bleskovými povodněmi ochránit,“ dodal Jan Langr.
Zdroj: Olomoucký deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
29.10.2014 8.40, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace