26.3.2019 13.50, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Olomouc letos za pronájem vodovodu dostane o 21 milionů Kč více
O 21 milionů korun více zaplatí letos Moravská vodárenská olomoucké radnici za pronájem vodohospodářské infrastruktury ve městě. Moravská vodárenská ze skupiny Veolia tak podle uzavřeného dodatku k nájemní smlouvě městu pošle bez započtení DPH městu 156,4 milionu korun a příští rok cena nájemného vzroste na 157,8 milionu korun. „Vyšší nájemné se nijak nedotkne vodného a stočného,“ řekl dnes novinářům primátorův náměstek Matouš Pelikán (KDU-ČSL).
Nájemné za vodovody a kanalizace v Olomouci bylo podle Pelikána na žádost radnice zvýšeno po vzájemné dohodě s Moravskou vodárenskou, která má tuto infrastrukturu v dlouhodobém pronájmu. „Nájemné je v souladu se smlouvou splatné ve čtyřech stejných čtvrtletních splátkách. Smlouva se týká minimálních částek, takže teoreticky mohou být příští rok vyšší,“ uvedl Pelikán.
Podle primátora Mirka Žbánka (ANO) je zvýšení nájemného „výsledkem poměrně složitého a možná i tvrdého vyjednávání s Moravskou vodárenskou.“ Město si nechalo zpracovat analýzy, ze kterých vyplynulo, že lze o zvýšení nájemného jednat. „Podařilo se nám dohodnout řešení, které je pro všechny strany přijatelné,“ podotkl Žbánek.
Moravská vodárenská v Olomouci provozuje pronajatou vodohospodářskou infrastrukturu. Podle smlouvy musí město 60 procent z vybraného nájmu investovat do oprav a údržby vodohospodářských sítí. „Budeme mít nyní více peněz na tyto investice,“ řekl Pelikán.
Zástupci všech subjektů v zastupitelstvu loni na jaře podepsali deklaraci o převzetí provozu vodovodů a kanalizací zpět do správy města po skončení platnosti smlouvy v roce 2030. Podle Žbánka by zvýšení nájemného mělo mít dlouhodobý charakter, aby výtěžek z pronájmu vodohospodářské infrastruktury byl co nejefektivnější do doby, než město připraví převzetí tohoto majetku zpět do své správy.
V zářijové anketě ČTK se většina lídrů před komunálními volbami shodla na tom, že by město mělo jednat o případném dřívějším převodu vodovodu a kanalizace. Vedení radnice nyní tvrdí, že převod vodohospodářské infrastruktury zpět na město je možný nejdříve po roce 2030.
Na Olomoucku od 1. ledna cena metru krychlového vody bez započtení patnáctiprocentní DPH vzrostla o 1,51 koruny z loňských 72,41 koruny na 73,92 koruny. S DPH cena činí 85,01 koruny. Předloni na Olomoucku po několika letech zdražování díky vyšší spotřebě pitné vody cena vodného a stočného mírně klesla.
Moravská vodárenská s 460 zaměstnanci provozuje infrastrukturu na Prostějovsku, Olomoucku a Zlínsku. Provozuje také 31 úpraven vody, 158 vodojemů, 25 čistíren odpadních vod a zajišťuje servis pro 2093 kilometrů vodovodních a 1198 kilometrů odpadních sítí.
Zdroj: ČTK
26.3.2019 13.50, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace