28.6.2021 8.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Olomoucké Horní náměstí představuje stovky tváří a příběhů vody
Putovní výstava unikátních fotografií a informací z výzkumů na aktuální téma „Voda a civilizace“ dorazila do Olomouce. Těm, co až do 14. července zavítají na Horní náměstí, přiblíží na velkoformátových panelech klíčový význam životodárné tekutiny od náboženských přes ekonomické, fyzikálně-technické až po krajinné, ekologické, historické či politické souvislosti. Diváci se mohou začíst do textů od řady světově uznávaných vědců a prohlédnout si fotografie pocházející od Austrálie přes Evropu a Afriku až po Grónsko a Ameriku, a to včetně zajímavých záběrů z Olomouce a okolí. Za dva roky si výstavu prohlédl v českých a moravských městech víc než milion lidí.
Voda a civilizace nabízí na sedmadvaceti panelech různé pohledy na životodárnou tekutinu. Kurátor a spoluautor výstavy prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. upozorňuje, že voda není tématem politiků, organizací ani zájmových skupin, ale je součástí života nás všech: „Výstava Voda a civilizace nemůže změnit svět. Může ale každého z nás inspirovat k tomu, aby o vodě skutečně přemýšlel a v rámci svých možností pro ni něco dělal. Můžeme přitom udělat mnohé – změnit naše chování, budovat, ne ničit. Je to na každém z nás. Na základě současných trendů a dostupných vědeckých dat je totiž prakticky jisté, že v důsledku zvyšování hladin moří a oceánů budou podstatné části států a někdy i celé státy zanikat. A to již v reálném čase do roku 2050, pokud zůstanou zachovány dosavadní trendy. Scénáře píšeme společně,“ řekl prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., prorektor Univerzity Karlovy v Praze, archeolog a egyptolog.
Za Skupinu ČEZ jako generálního partnera výstavy promluvil na vernisáži generální ředitel ČEZ ESCO Mgr. Kamil Čermák. „Skupina ČEZ a voda zní poněkud vzdáleně, ale jen do chvíle, kdy si uvědomíme, že několik desítek kilometrů od Olomouce je vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, která funguje 25 let a funguje velmi dobře. A když to vezmeme z druhé strany – všechny výstavní stojany mají solární panely, jež v noci osvětlí tuto krásnou výstavu díky energii ze slunce. Proměnou naší společnosti vyjádřenou sloganem „čistá energie zítřka“ chceme svým dílem přispět k boji s klimatickou změnou, což pro mladou generaci, která nás tady dnes obklopuje, bude jedna z největších výzev budoucnosti,“ vysvětlil Kamil Čermák posun největší české energetické společnosti od uhlí k obnovitelným zdrojům energie a na adresu kurátora výstavy Miroslava Bárty dodal: „Svého času jste napsal pojednání s názvem Něco překrásného se končí. Teď končí doba uhelná, ale berme to tak, že něco překrásného se začíná,“ dodal generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Olomouc – stavba protipovodňových hrází i návrat vodopádu po třiceti letech
Olomouc má řadu míst, která jsou s vodou spjata. Ať už jde o barokní kašny v centru, prstenec zelených parků, ekologické centrum Sluňákov, lužní lesy v okolí nebo chráněnou krajinnou oblast Litovelské Pomoraví. Navíc se letos v létě po více než třiceti letech opět vrátí na skálu v Bezručových sadech zurčící vodopád. „Voda a řeka odjakživa patřily k životu Olomouce a myslím, že všichni Olomoučané i návštěvníci města vnímají jejich důležitost. Ať už proto, že jsme na úrodné Hané, kde se zemědělství bez vody zkrátka neobejde, nebo proto, že se snažíme řeku Moravu stále více zapojovat do života lidí a stala se tak důležitým prvkem i v poznávání krás našeho města. Jak už ale Olomoučané nejednou poznali, voda umí být i zlým pánem. Olomouc stojí na vodě, což vnímáme jak v období sucha, kdy mizí spodní voda a potýkáme se s nedostatkem vody ve studních, nebo naopak při deštivějším období, během kterého napjatě sledujeme zvyšující se hladinu řeky Moravy, Bystřice i Mlýnského potoka. Jsem moc rád, že jsme si snad včas uvědomili, že přírodu si nelze podmanit. V současné době probíhá na řece Moravě stavba protipovodňových opatření a my jí tak po letech opět vracíme její přírodní ráz a půvab a doufáme, že se nám odvděčí klidem i v dobách, kdy bude vody více než dostatek,“ řekl Mgr. Miroslav Žbánek, primátor města Olomouc.
Ostatní fotografie, které jsou na velkoformátových v noci nasvícených panelech k vidění, pocházejí z mnoha institucí a od řady autorů. Snímky zachycují například prameny Amazonky, výzkum chování velryb a delfínů i záběry vody v různých skupenstvích nebo ničivou povodeň v Praze v roce 2002.
„Tématem vody se zabývám již několik let a jsem ráda, že k realizaci expozice dochází právě teď. Máme za sebou suchá léta i zimy a téma nedostatku vody, a především nehospodárné zacházení s vodou je na pováženou. Mnozí z nás mají patrně pocit, že když otočí kohoutkem, tak voda z něj poteče navždy. A tato výstava nás má z tohoto omylu vyvést,“ řekla MgA. Olga Menzelová, Dis., producentka výstavy.
Partneři výstavy
„I když byl loňský rok deštivější a letošní zima zatím přinesla slušnou sněhovou nadílku, a já jsem za to opravdu vděčný, i tak téměř čtvrtina území ČR z pohledu zásob podzemní vody stále hlásí sucho. Bohužel neexistuje žádný zázračný recept, který by problém sucha vyřešil jednou provždy. V jádru všech řešení ale stoprocentně stojí zdravá krajina, ve které nebudeme ztrácet desítky milionů tun půdy ročně kvůli erozím, zdravé lesy s vysokým podílem listnatých stromů nebo návrat k přírodě blízkým řekám, a také zdravá města, plná zeleně a využívající srážkové vody. Do adaptace naší krajiny i měst na změnu klimatu investujeme ročně miliardy korun a nebude tomu jinak ani v blízké budoucnosti. Jen v novém Operačním programu Životní prostředí počítáme minimálně s deseti miliardami korun, které chceme investovat do krajiny v průběhu následujících pěti let,“ řekl Mgr. Richard Brabec, ministr životního prostředí.
Generálním partnerem putovní výstavy Voda a civilizace je Skupina ČEZ. „České země patří v historii využívání vody pro výrobu elektřiny mezi průkopníky a technologické lídry, ostatně Kaplanovy turbíny dnes najdete ve vodních elektrárnách po celém světě. Voda je cenným zdrojem ekologické elektřiny a významně přispívá k hladkému chodu celé energetické soustavy. Ať už se jedná o velká vodní díla nebo maličké elektrárny na menších tocích. Plně si uvědomujeme, že se voda stává stále vzácnější, a proto hledáme možnosti její úspory všude, kde to jde. Spotřeba pitné vody v elektrárnách ČEZ loni klesla o výrazných 11 %. Srovnání s rokem 2001 ukazuje dokonce dramatické 65% snížení odběru,“ řekl Ing. Daniel Beneš, MBA, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a. s.
Podporovatelem výstavy se stala i rodinná společnost Kofola ČeskoSlovensko, která se na ochranu vodních zdrojů dlouhodobě zaměřuje. „Problematika kvality vod je celospolečenským a závažným tématem. V Kofole se intenzivně zabýváme, jak žít a hospodařit v souladu s přírodou. Ochrana vody je pro nás hlavní téma. Na aktivitách, které realizujeme v Rajecké dolině, jsme se přesvědčili, že pokud se nezmění naše zemědělství a průmysl, bude všechna naše voda ohrožena. A když je ohrožena voda, je ohrožen veškerý život. Je třeba začít měnit přemýšlení každého z lidí, každého hospodáře, každé obce i celých regionů,“ uvedl Jannis Samaras, generální ředitel Skupiny Kofola, a dodává: „Smekám před autory výstavy Voda a civilizace, která je skvělou ukázkou toho, jak lze složitou a komplexní problematiku pojmout poutavě a zaujmout tak širokou veřejnost.“
Partneři výstavy
Generálním partnerem putovní výstavy je Skupina ČEZ.
Partnerem tour výstavy po českých městech je společnost Kofola ČeskoSlovensko a.s.
Partnery výstavy jsou Ministerstvo životního prostředí ČR; společnost Moravská vodárenská, SIGMA Olomouc, Povodí Moravy, VHS Olomouc, SVH a Dánská ambasáda v Praze.
Pořadatelem je město Olomouc.
Organizátorem je společnost Medialogue.
Zdroj: ČEZ
28.6.2021 8.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o voděAktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace