3.12.2015 9.21, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Olomoucký kraj zvyšuje úsilí při obnově rybníků a mokřadů
Ve spolupráci s pozemkovými úřady se pustil Olomoucký kraj do projektů, jejichž cílem je zadržet v tamní krajině vodu. Připomíná to olomoucká mutace serveru iDNES.cz.
Kromě rybníku v Čelčicích, o které jsme vás již informovali, by mělo jen na Prostějovsku vzniknout podobných projektů skoro šedesát. V nedalekých Čehovicích například Koalice pro řeky upravuje soutok Vřesůvky a Malého potůčku, kde jde mimo jiné rovněž o zadržení vody v krajině.
Rozsáhlá soustava mezí, hrází, záchytných průsmyků, příkopů, suchých poldrů a vodních ploch doprovázených výsadbou zeleně a zatravněním pak vznikla v minulých letech i na opačném konci Prostějovska u Skřípova a Brodku u Konice. Na Olomoucku zase pozemkový úřad v posledních letech vybudoval mokřad u obce Loučany a v Karlově u Paseky revitalizoval rybníček Za Rychtou. Protipovodňová opatření dotáhl do konce v lokalitě Za Humny u Grygova, v místě zvaném Pod Holubicemi v Zadním Újezdě vybudoval poldr a multifunkční nádrž postavil na severu kraje u Javorníku.
„Vodohospodáři se v poslední době přiklánějí k opatřením blízkým přírodě. Velkým úskalím je však zájem zemědělských družstev a podnikatelů orat vždy a všude. Kvůli novým a velkým traktorům se udržují neúměrně velké plochy jedné plodiny, což přináší erozi půdy a znečištění vody,“ varuje místopředseda Koalice pro řeky Zdeněk Poštulka.
„Orají se i nivy vodních toků, kde ještě před 150 lety byly louky a lesy. Ačkoliv za uplynulé století bylo rozoráno přibližně milion hektarů remízků, mezí, mokřadů a pramenišť, řeky byly regulovány a zkráceny o stovky kilometrů, není zde silná vůle dát krajinu do pořádku. Potoky a řeky jsou na většině toku regulovány, Bečva třeba z 99 procent. Taková řeka pak vodu z hor převede do nížin jako rychlovlak,“ dodává.
Samotná Koalice pro řeky se proto chce v příštích letech podílet na revitalizaci Stousky v Ústíně, Moravy nad Tážalským jezem nebo Blaty u Vrbátek. Připravuje rovněž projekt mokřadu u Pivína a stavbu vodohospodářského objektu Košíkova louka u Bohuňovic. Dlouhodobým plánem je revitalizace nivy řeky Moravy pod Olomoucí až po soutok s Bečvou u Troubek.
Zdroj: http://olomouc.idnes.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
3.12.2015 9.21, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla