15.1.2020 15.47, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Opatovický kanál čeká příští rok nebo napřesrok vytěžení bahna
Povodí Labe příští rok nebo napřesrok obnoví průtočnost Opatovického kanálu na Pardubicku. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Hana Bendová. Kanál je totiž zanesený sedimenty a ubývá v něm voda.
Bagry vytěží kolem 30.000 metrů krychlových bahna. Kanál dostavěli Pernštejnové přibližně před 500 lety a je technickou památkou. Kanál měří téměř 33 kilometrů. Povodí odstraní bahno v úseku Semín – Podůlšany, který je dlouhý 23 kilometrů. Sedimenty snižují kapacitu kanálu, což může v budoucnu vést k problémům. Vodu z něj odebírají malé vodní elektrárny, zemědělci pro závlahu a napájí rybníky a sádky. „Jedná se o obnovu průtočné kapacity koryta Opatovického kanálu na hodnotu uvedenou v rozhodnutí k nakládání s povrchovými vodami, které vydal Magistrát města Pardubic v roce 2005,“ uvedla Bendová.
Koryto kanálu je špatně přístupné. Kvůli technice musí Povodí Labe vytvořit více než 200 přístupových míst. Bagry potom vytěží na 30.000 metrů krychlových bahna. „Při odstraňování bude třeba postupovat citlivě, aby nedošlo k poškození jílového těsnění kanálu. Těžení bude předcházet nezbytné kácení dřevin, slovení ryb v několika etapách a v letních měsících vypuštění celého kanálu na dobu šest až osm týdnů,“ řekla Bendová. V letošním roce Povodí Labe aktualizuje projektovou dokumentaci pro provedení stavby a zajistí potřebná povolení. Sediment odtěží v roce 2021 nebo 2022. „Náklady budou známy po dokončení projektové dokumentace,“ uvedla Bendová.
Stavba kanálu začala za Viléma z Pernštejna a dílo pak napájelo rozsáhlou soustavu rybníků. Stavba trvala od roku 1491 do roku 1521. V provozu byl ale už v roce 1514. Vodní dílo se ve své době nazývalo velká strúha. V 18. a 19. století zemědělci proměnili některé rybníky na ornou půdu. Přesto zůstal kanál zachován, jen na sklonku 19. století vzniklo nové vyústění kanálu do Labe přímo pod Semínem. Jeho délka se tím zhruba o kilometr toku zkrátila na necelých 33 kilometru.
Zásadní změnu přinesla stavba opatovické elektrárny v letech 1956 až 1960. Pro její potřeby vznikl nový vtok kanálu s větší průtočností. V minulém století se pak voda z kanálu začala využívat k zavlažování zemědělských pozemků.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto (opatovický kanál) wikipedia
15.1.2020 15.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality
Ptačí ostrovy pomáhají v záchraně ohrožených druhů, Polsko má dobré zkušenosti
Akt. 26.11.2024 11.26Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství
Vodohospodářský majetek Příbrami bude spravovat nová firma spoluvlastněná městem
Akt. 26.11.2024 11.20Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace