4.10.2016 9.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Ornitologové se budou podílet na tvorbě výukových materiálů pro školy
Česká společnost ornitologická (ČSO) se bude v následujících dvou letech věnovat podpoře učitelů a tvorbě výukových materiálů. Informovala o tom Gabriela Dobruská z ČSO.
Cílem právě zahájeného projektu „Skrze přírodu k lepšímu životu – podpora učitelů a žáků“ (v rámci programu Erasmus+) je vytvořit inovační, efektivní vzdělávací materiály a poskytnout učitelům podporu v rámci zapojování EVVO (environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty) do výuky. Na projektu spolupracuje šest ekologických organizací z evropských zemí a Univerzita v Gdaňsku.
„Mezinárodní pojetí projektu je velká výzva. Při tvorbě materiálů budeme vycházet z přímých potřeb učitelů zjištěných na základě dotazníkového šetření,“ uvedla Dobruská. „Vytvořené materiály budou následně adaptovány dle národních potřeb.“ Samozřejmostí bude nejen metodika pro učitele, praktické návody a tipy do výuky, scénáře hodin, ale také digitální, interaktivní nástroje včetně mobilní aplikace pro žáky prvního stupně ZŠ. Součástí projektu je i mezinárodní workshop pro učitele v Irsku, kterého se v roce 2018 bude mít šanci zúčastnit celkem 60 učitelů, deset z nich bude i z České republiky. Následovat budou workshopy v jednotlivých zemích. Video z mezinárodního workshopu, stejně jako vzniklé materiály budou všem zájemcům volně dostupné na stránkách ČSO www.cso.cz.
Na projektu spolupracují partneři BirdLife International se zkušenostmi na poli environmentálního vzdělávání. Kromě již zmíněné Polské organizace na ochranu ptáků (OTOP) a ČSO jsou to BirdWatch Ireland, SEO/Birdlife, Slovenská ornitologická společnost a Makedonská ekologická společnost. Zodpovědnost za tvorbu materiálů ponese Univerzita v Gdaňsku.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
4.10.2016 9.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství