11.3.2015 11.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Ornitologové vyhlásili výtvarnou soutěž Jaro ožívá
Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlásila dnes výtvarnou soutěž „Ptačí zahrada“. Informoval o tom ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek s tím, že soutěže se může účastnit každý do 16 let věku, kdo zároveň do 21. června 2015 zadá svá první pozorování stěhovavých ptáků na www.springalive.net.
Na výherce čeká dalekohled firmy Opticron, předplatné časopisu Naše příroda, zpívající plyšoví ptáci a další zajímavé ceny. Soutěž je součástí mezinárodního programu Jaro ožívá, jehož se účastní děti z 54 zemí Evropy a Afriky.
Letošní sezóna projektu Jaro ožívá je ve znamení ptačích zahrad a ptačích balkonů. Práce na zahradách sice teprve začínají, ale možná máte již jasnou představu, jak by taková zahrada měla vypadat. Pokud je vám méně než 16 let, pošlete nám ručně malovaný či kreslený obrázek takové ideální ptačí zahrady. „Z obrázků budou nejprve vylosováni 3 výherci ve dvou věkových kategoriích v rámci národního kola. Na děti do 8 let čekají zpívající plyšáci, na starší předplatné časopisu. Poté budou všechny obrázky postoupeny mezinárodní porotě, která vybere výherce dokonce ve 3 věkových kategoriích,” uvedla Gabriela Dobruská, koordinátorka projektu Jaro ožívá.
Ptačí zahrada je pestrá, plná života a má ptákům co nabídnout. Ptáci v ní najdou dostatek potravy, je vhodným místem k hnízdění. Přípravou ptačí zahrady či balkonu může ptákům pomoci téměř každý z nás. Pokud nevíte, jak na to, inspiraci najdete stránce věnované ptačím zahradám a balkonům na www.springalive.net.
Obrázky ptačích zahrad a balkonů zasílejte do konce sezóny Jaro ožívá, tedy do 21. června 2015, na www.springalive.net. Podmínkou účasti v soutěži je zanesení prvního pozorování alespoň některého ze sledovaných druhů (čáp, vlaštovka, kukačka, rorýs a vlha) do databáze Jaro. Zde zájemci rovněž najdou veškeré podrobné informace i pravidla soutěže.
Kontakt: Gabriela Dobruská, dobruska@birdlife.cz, 724 687 996
Jaro ožívá je mezinárodní projekt organizovaný BirdLife International, světovou organizací na ochranu ptáků, v České republice zastoupený Českou společností ornitologickou. Motivuje děti, jejich učitele a rodiny k aktivní ochraně ptáků, pomáhá pochopit potřebu mezinárodní ochrany stěhovavých ptáků. Klíčovou součástí projektu je webová stránkawww.springalive.net, na kterou zadávají svá první pozorování 5 sledovaných druhů děti již z 54 zemí Evropy, Asie a Afriky! Těmito druhy jsou vlaštovka obecná, rorýs obecný, čáp bílý, kukačka obecná a vlha pestrá. Projekt je na mezinárodní úrovni podporován nadací Mitsubishi Corporation Fund for Europe and Africa (MCFEA), hlavním sponzorem projektu. V České republice je Jaro ožívá podporováno společností E.ON, Česká republika, s.r.o.
Jaro ožívá 2014 v Evropě, Asii a Africe v číslech:
178 287 pozorování (2 078 v ČR) příletu stěhovavých ptáků evidovaných na Jaro ožívá
73 032 (1047 v ČR) aktivně zapojených dětí do Jaro ožívá
467 uspořádaných akcí (303 v Evropě/Asii; 164 v Africe)
1484 učitelů používá materiály Jaro ožívá ve výuce
731 zapojených škol (561 v Evropě/Asii; 170 v Africe; 65 v ČR)
772 dobrovolníků zapojeno do aktivit Jaro ožívá
54 zapojených partnerů, včetně 14 z Afriky
Naše voda, ilustrační foto (vlaštovka obecná) Pavel Hraba
11.3.2015 11.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství