8.8.2011 15.03, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Ostravské laguny zvítězily v anketě o nejhorší poškození životního prostředí ČR
Anketa „Černá malina 2011“ pořádaná občanským sdružením Chráníme přírodu, zná své vítěze. Podle dnešní informace Jany Dobrovské z uvedeného sdružení zvítězily v hlasování návštěvníků portálu chranimeprirodu.cz odpadní nádrže po rafinerii minerálních olejů známé jako Ostravské laguny.
Anketa Černá malina 2011 probíhala od 19. května do 31. července. Za tu dobu návštěvníci portálu chranimeprirodu.cz nominovali 12 lokalit, které celkem obdržely 16884 hlasů. „Velmi příjemně nás překvapily lokality, které lidé nominovali. Obávali jsme se, aby se anketa nestočila jen k černým skládkám a podobným záležitostem, které jsou v porovnání s jinými ekologickými znečištěními banalitami. Opak byl ale pravdou, černých skládek bylo minimum, naopak se ukázalo, že lidi si uvědomují skutečnou hrozbu ekologických zátěží, které jsou kolem nás,“ říká Jana Svobodová, členka odborné poroty ankety Černá malina a konzultantka v oblasti posuzování vlivů na životní prostředí.
Nelichotivým vítězem se staly Ostravské laguny, které získaly 2418 hlasů. Tyto odpadní nádrže po zkrachovalé rafinerii minerálních olejů, do nichž se více než sto let ukládaly ropné kaly, jsou nechvalně známé nejen na Ostravsku. Jejich odstranění je aktuálním tématem pro obyvatele Ostravy již několik desítek let, v současnosti je dokonce mediálně prezentována jejich doposud neúspěšná sanace, ačkoliv dle zakázky, kterou před sedmi lety získalo sdružení Čistá Ostrava, měly být do konce roku 2010 vytěženy hlavní odpadní nádrže a do konce roku 2013 odstraněny ty ostatní. Realita je ovšem jiná, což se projevilo i při hlasování v anketě Černá malina.
Druhé místo obsadil areál Spolany Neratovice, v kterém se nachází několik chátrajících výrobních hal silně zamořených dioxiny a dalšími nebezpečnými chemikáliemi. Tyto látky nejen že kontaminují spodní vodu pod Spolanou, ale vzhledem k tomu, že se některé z těchto objektů nacházejí v zátopové oblasti, představují i velké riziko jejich možného vyplavení do volné přírody.
Pomyslnou bronzovou medaili obdržel litvínovský Unipetrol, v jehož areálu je zamořena půda do hloubky několika metrů díky dřívější výrobě fenolů a existuje reálná hrozba kontaminace vody v řece Bílině.
Fotografie vítězných lokalit a další informace naleznete na webuwww.chranimeprirodu.cz a rovněž na Facebooku www.facebook.com/cernamalina.
Petr Havel
8.8.2011 15.03, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě