16.3.2021 15.06, Rubrika: Vodovody a kanalizace
OVAK – moderní technologie ve vodárenství
Snad z důvodu tradice a stálosti produktu, by vodárenství někdo mohl mylně považovat za oblast podnikání, která je po stránce nových technologií konzervativní a „stojatou vodou.“ Odborníci však ví, že tomu tak už dávno není.
Výsledkem nasazení moderních technologií je bezpochyby větší hospodárnost, kvalita a komfortnější služby pro zákazníky. Akciová společnost Ostravské vodárny a kanalizace (dále OVAK) patří dlouhodobě mezi průkopníky v testování a využívání moderních vodárenských a kanalizačních technologií. Zejména díky spolupráci se specialisty společnosti SUEZ se společnosti OVAK daří dlouhodobě aplikovat vyspělé systémy a provozní technologie, z nichž některé řadí Ostravu, co do úrovně nasazení, mezi nejmodernější města v České republice vůbec.
Mezi nejvýznamnější, a to i v oblasti komfortu pro zákazníky, patří dálkový odečet vody pomocí tzv. „Chytrých vodoměrů,“ které napomáhají zákazníkům společnosti efektivněji hospodařit s vodou a včas informovat o nestandardní spotřebě nebo únicích vody. Projekt má i velký bezpečnostní potenciál, který se ukázal v době epidemiologických opatření. Výhodou systému je rovněž maximální přehled o aktuální spotřebě vody i za situace, kdy se náhle změní spotřebitelské chování, pohodlí pro zákazníka a usnadnění možnosti rychle kvantifikovat i odhalit úniky vody. Aktuálně už na Ostravsku funguje více než 17.000 kusů vodoměrů a záměrem je do konce roku 2024 pokrýt technologií „Chytrého měření“ celou Ostravu, tj. 32 000 kusů vodoměrů.
Ostrava má české prvenství také v používání unikátní metody čištění vodovodního potrubí směsí ledu a soli tzv. „ICE PIGGING“. Tato jednoduchá, ale přitom velice smart technologie, vznikala 10 let ve Velké Británii za účasti Univerzity v Bristolu a princip spočívá v tom, že se do vodovodního potrubí natlačí směs složená z 95ti % ledové tříště a z 5ti % kuchyňské soli, je více než 1000x účinnější než běžný proplach a byla v ČR poprvé testována v roce 2016. Délka sítě vyčištěná za jeden den závisí na profilu čištěného potrubí, konfiguraci sítě a je limitována dostupným objemem připravené ledové tříště v zásobníku (10 m3). U malých průměrů (do cca 150 mm) je možné vyčistit až 6 km za den, běžně dosahovaný výkon je 1 až 2 km za den. OVAK využívá ICE PIGGING na základě vyhodnocení její potřeby v různých lokalitách ostravské aglomerace.
Vodárenství není jen o pitné vodě, ale je s ním úzce spjata i problematika odvádění odpadních vod. Protože stoková síť města čítá přes 900 km potrubí, musí OVAK zajistit Ostravě i v této oblasti kvalitní servis. OVAK takto nedávno zakoupil smart kanalizační vůz s recyklací vody KAISER AQUASTAR IV. Koncept další generace vozidla, vycházející z předchozích osvědčených modelů high endového výrobce komunální techniky KAISER AG Liechtenstein, světového lídra v dodávkách speciálních vozidel pro čištění a údržbu kanalizací.
Každoroční investice do vodohospodářské infrastruktury Ostravě napomáhají k udržení nízkých ztrát vody v trubní síti a k dalšímu rozvoji vysokého standardu dodávek vody obyvatelům města i firmám. Ztráty vody dosáhly v roce 2020 historického minima 1,5 milionu m3, což činí 9,27 procenta z vody realizované. I přes investice do infrastruktury a uvedených moderních technologií, zaváděných do vodárenské praxe na Ostravsku, má Ostrava jednu z nejnižších cen vody ze všech krajských měst ČR.
Zdroj a foto: OVAK
16.3.2021 15.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy