27.3.2020 0.01, Rubrika: Ze světa
Pandemický koronavirus příliš nemutuje
V době šoku z pandemie se mnozí lidé obávají, že virus choroby COVID-19 rychle mutuje a že se objeví ještě nebezpečnější, více virulentní kmeny. Naštěstí to tak doposud není. Píše o tom populárně-vědecký server osel.cz.
Díky exoribonukleáze koronavirus SARS-CoV-2 ve skutečnosti mutuje, na poměry RNA virů, velice málo, přestože letí lidskými populacemi jako stepní požár, což vede k obrovskému množství replikací. To neznamená, že by SARS-CoV-2 nemutoval vůbec. Tu a tam se nějaká mutace objeví. Je jich ale opravdu jen zanedbatelné množství. Jak v těchto dnech uvedl Peter Thielen, molekulární genetik americké Johns Hopkins University, vědci celého světa mají k dispozici již přes tisíc přečtených sekvencí tohoto koronaviru a pečlivě je studují. Rozhodně tedy vědí, o čem mluví. Podle Thielena se v tuto chvíli liší sekvence viru z pacientů ve Spojených státech od sekvencí získaných na počátku pandemie v čínském Wu-chanu zhruba ve 4 až 10 mutacích.
To je velmi nízký počet a lze říct, že koronavirus SARS-CoV-2 je slušně stabilní. Potvrzují to i další američtí virologové, jako Stanley Perlman z University of Iowa a Benjamin Neuman z Texas A&M University v Texarkaně. Dosavadní mutace je možné využít například ke stopování původu jednotlivých ohnisek nákazy. Je to ale jenom takový náhodný bzukot. Experti tvrdí, že se zatím neobjevily mutace, které by změnily virulenci tohoto koronaviru. Všechny doposud objevené typy jsou stejně virulentní. Na počátku pandemie se mluvilo o jakýchsi typech „L“ a „S“, šlo ale o kontroverzní výsledky z Číny, které se pak už nepotvrdily. Tragický vývoj v Itálii a některých dalších zemích prokazatelně nemají na svědomí virulentní mutace, nýbrž nepříznivé okolnosti, jako je vyšší věk obyvatel, jejich chování a zpožděné reakce úřadů.
Pomalé mutování koronaviru SARS-CoV-2 má svoje důsledky. Špatnou zprávou je, že moc nemůžeme sázet na rychlé objevení méně nebezpečného kmene viru, který by v pandemii převládl a ulehčil nám život. Dobré je, že se také zřejmě jen tak neobjeví virulentní čistič. Zároveň je to velmi slibné pro vývoj vakcín. Pokud koronavirus zůstane takto stabilní, tak podle Thielena bude stačit k jeho potlačení jediná vakcína. Nebude nutné se očkovat na každou sezónu, jako je to například při očkování proti chřipce a neustále vyvíjet nové vakcíny. Teď už jenom takové očkování sehnat a máme vyhráno.
Zdroj a plné znění článku včetně doprovodné grafiky: http://www.osel.cz/11094-loterie-osudu-jak-sars-cov-2-mutuje.html, Literatura: The Washington Post 24. 3. 2020, foto: (Oranžově koronavirus SARS-CoV-2 na lidských buňkách), autor: NIAID
27.3.2020 0.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Ze světa