5.5.2021 14.14, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Pandemie loni mírně snížila spotřebu vody v Plzni, vodárna ale zvýšila zisk
Pandemie koronaviru snížila loňskou spotřebu vody v Plzni a okolí o šest procent. Vodárna Plzeň a.s., největší dodavatel pitné vody na západě Čech, přesto zvýšila zisk i obrat, plánované ještě před koronakrizí.
Stoprocentně městská firma hospodařila loni s čistým ziskem 64 milionů Kč, který byl meziročně o 63 procent vyšší. Celkový obrat vzrostl o desetinu na 1,361 miliardy Kč, řekl dnes ČTK generální ředitel podniku Jiří Kozohorský. Vodárna Plzeň zásobuje pitnou vodou téměř čtvrt milionu obyvatel, z toho asi 75 procent v Plzni a zbytek v jejím okolí. Podnik se 405 zaměstnanci udržel tempo investic. Loni v lednu zvýšil cenu vodného a stočného o 12 procent a v květnu zlevnil o pět procent.
„Plánovaný hospodářský výsledek jsme překročili hlavně díky úsporným opatřením,“ uvedl Kozohorský. Firma si nejvíce hlídá provozní hospodářský výsledek, který měl podle plánu činit 66 milionů Kč. O 22 milionů Kč ho měla snížit ztráta na vodném a miliony korun za nákup ochranných pomůcek, dezinfekce, notebooků a tabletů na home office. „Úspory nás nakonec dovedly k provoznímu zisku 81 milionů, zhruba shodnému s předešlým rokem,“ řekl. Úspory byly dané výrazně nižšími nákupy drobného majetku, přísnou kontrolou všech plánovaných výdajů, zastavením některých méně důležitých investic a další peníze navíc zajistil výhodný prodej menšího areálu. „Ekonomika firmy se úsporami dala uřídit,“ uvedl ředitel.
Propad prodejů vody zaznamenaly všechny kategorie včetně průmyslu, který ale meziročně poklesl nejméně, o jedno procento. Nejvýznamněji se nižší spotřeba projevila ve školách, a to o 30 procent, následovaly sportoviště, bazény, kulturní objekty (27 procent), u hotelů a ubytovacích zařízení klesla meziročně o 18 procent, shodně jako u obchodů a služeb. Zhruba 16procentní pokles byl v kategorii ostatních podnikatelů. Podle ředitele se firmě nedařilo odhadovat vývoj spotřeby vody podle jednotlivých vládních opatření, protože se rychle a neočekávaně měnila. Třeba Praha ale byla zasažená daleko více, protože jí zcela chyběli turisté, studenti, ale Plzeň je spíše tranzitním městem, kde se návštěvníci dlouho nezdrží, řekl Kozohorský.
Vodárna Plzeň loni vyrobila 14,42 milionu metrů krychlových pitné vody. Zhruba 60 procent odeberou domácnosti a zbytek firmy a úřady. Spotřeba vody zůstala zhruba stejná, tedy 90 litrů na osobu a den, což platí už pět let. Podnik nepociťoval, že by občané nebo firmy více šetřili. V době, kdy děti nechodily do školy a rodiče více pracovali z domova, byl nárůst odběru dvouprocentní. Objem vyčištěných odpadních vod dosáhl loni téměř 21 milionů metrů krychlových. Prodej vody klesl vinou pandemie meziročně o 349.000 m3, vodné a stočné dohromady o 710.000 m3. Letošní čtyři měsíce odpovídají plánu, v němž firma predikovala pokračující omezení, pokles je zatím o milion korun.
Vodárna Plzeň loni nepolevila v investicích. Vydala ze svého téměř 500 milionů Kč, zhruba shodně jako o rok dřív. Z toho šla téměř polovina na obnovu vodárenské infrastruktury. Podnik zahájil stavbu zádržné nádrže na Vinicích za 130 milionů Kč, která umožní rozvoj stejnojmenného sídliště a je nutná pro budovaný severozápadní obchvat Plzně. Dále skončil s první etapou výstavby kanalizace v městské části Lhota za 160 milionů Kč a zahájil budování kanalizace a vodovodu v Koterově za 210 milionů. Všechny tyto tři největší akce podpořila dalšími desítkami milionů EU.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
5.5.2021 14.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě