18.9.2015 8.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Pašovice: čištění říčky Holomně se komplikuje
Velký generální úklid připomínají přípravy na výročí 650 let od první písemné zmínky o obci Pašovice. Jak přitom uvádí Slovácký deník, tamní potok Holomňa je ale zatím ve značně nereprezentativním stavu.
Po dlouhých jednáních se však zdá, že se říčka téměř zcela ukrytá pod usazenými naplaveninami dočká alespoň částečného vyčištění. S příchodem září totiž konečně začaly práce na odstranění náletových dřevin z jejích břehů. Vedení obce se několik let snažilo Holomňu a její nejbližší okolí zkrášlit, tok je však ve správě Lesů ČR a do poslední chvíle to vypadalo, že práce se nerozjedou včas. „Tento problém řešil už můj předchůdce a já sám se jím zabývám od chvíle, kdy jsem nastoupil do funkce starosty. Koryto je zanesené náplavami z okolí a zarostlo takovým způsobem, že místy rostou dokonce stromy,“ popsal situaci starosta Pašovic Vlastimil Řezníček. Kromě toho, že je potok na pohled nevzhledný, by mohl představovat i riziko. „Kdyby přišla velká voda, náletové dřeviny by jí bránily v průtoku. Potok by se mohl vylít z koryta,“ vysvětlil starosta.
Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové se čištění uskuteční ve dvou fázích. První proběhne na podzim tohoto roku a má zahrnovat odstranění náletových dřevin. „Čištění koryta toku od nánosů by se mohlo uskutečnit v roce 2016,“ uvedla Eva Jouklová.
Situaci podle ní komplikuje fakt, že obec Pašovice nemá k dispozici vhodné pozemky pro uložení sedimentů. „Původní projektované řešení počítalo s uložením sedimentů na zemědělskou půdu. Protože s tímto řešením vyslovilo nesouhlas oddělení odpadového hospodářství odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu Uherský Brod, bude nutné přijmout jiné řešení – uložení sedimentu na skládku v Prakšicích. Bude tedy třeba aktualizovat projektovou dokumentaci, což mimo jiné znamená i nové rozbory sedimentů,“ informovala mluvčí Lesů ČR.
Nový projekt bude podle jejích slov finančně náročnější – oproti původně odhadovaným 350 tisícům mají náklady na odstranění náletových dřevin, vytěžení sedimentů z koryta a jejich odvoz na skládku vzrůst na 750 tisíc korun.
Podle zástupce vedoucího odboru životního prostředí uherskobrodského úřadu Radka Šašinky situaci v tomto případě upravuje zákon. „Sedimenty jsou odpad, je proto nutné s nimi nakládat podle platné legislativy, která jejich umístění na zemědělské půdě v určitých případech nedovoluje,“ vysvětlil Radek Šašinka.
Zdroj: Slovácký deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
18.9.2015 8.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě