30.6.2015 10.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Pavel Hubený zůstává ředitelem Správy NP Šumava
Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes ve Vimperku jmenoval s účinností od 1. července ředitelem Správy Národního parku Pavla Hubeného. Informovala o tom mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.
Pavel Hubený vede jako pověřený ředitel správu parku od loňského května. Předtím působil 20 let v čele CHKO Šumava. „Rozhodl jsem se Pavla Hubeného dnes jmenovat plnoprávným ředitelem parku. V průběhu uplynulého roku naplnil moje očekávání a požadavky, které jsem si pro funkci ředitele parku stanovil. Přesvědčil mě o svých manažerských i odborných kvalitách, které považuji za základní předpoklad pro vedení instituce, jejímž cílem je ochrana toho nejcennějšího, co v naší přírodě máme. Velmi aktivní komunikací se všemi zájmovými skupinami na Šumavě dokázal stabilizovat místní situaci. Intenzivně a individuálně komunikuje se všemi šumavskými starosty o možnostech dalšího šetrného rozvoje jejich obcí. Do diskuze zapojuje i místní podnikatele, neziskové organizace a vědce. Zvládl se postarat o následky větrné kalamity Niklas. Dokázal obnovit spolupráci s bavorskými sousedy, se kterými se během jediného roku podařilo realizovat opravdu konkrétní projekty v podobě společné modernizace expozic na informačních střediscích v příhraničí, společných výzkumných a vzdělávacích projektů atp. K posouzení EIA předložil současný ředitel 34 projektů, které mají zájem realizovat obce nebo správa parku, a které vyžadují posouzení vlivu na životní prostředí na Šumavě. Zdárně se vyrovnal s většinou kauz po bývalém vedení a podle mého názoru dnes směřuje park správným směrem. K otevření Šumavy směrem k šetrnému turismu a zároveň k zachování cenné šumavské přírody,“ řekl při příležitosti dnešního jmenování ministr životního prostředí Richard Brabec.
V průběhu loňského a letošního roku se všem ředitelům parků podařilo připravit a v obcích a radách národních parků projednat novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která zásadně mění a modernizuje návštěvní pravidla ve všech národních parcích. „Jde o obrovský kus práce všech ředitelů i úředníků na ministerstvu. Doufám, že se práce zúročí a novelu se podaří v parlamentu prosadit,“ dodává ministr Brabec.
Pavel Hubený se při příležitosti jmenování do funkce vyjádřil ke svým budoucím prioritám následovně: „Předně, velmi si vážím důvěry pana ministra. Rád bych udržel dosud klidnou náladu v regionu a pokusil se najít konsenzus v dalším rozvoji Šumavy – ochrany přírody i života lidí. Rád bych navázal na své předchůdce v naplňování myšlenky mezinárodně uznávaného národního parku a zároveň bych rád dal garanci obyvatelům Šumavy i jejím návštěvníkům že krajina Šumavy bude i nadále jejich domovem i prostorem pro relaxaci, poznávání, turistiku – prostě pro život. Prvním krokem k tomu je nový plán péče, který garantuje kontinuitu ochrany přírody a přitom umožňuje lidem Šumavu opravdu prožít. Připravujeme jej i s vidinou novely zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby byl s myšlenkami novely maximálně v souladu. Rád bych nabídl regionu ochranu přírody bez nějakých filosofických zvratů, překvapení nebo dokonce zklamání z nenaplněných slibů. Úkoly dneška jsou jasné: plán péče, který je důležitým dokumentem pro čerpání z Evropských fondů, mimo jiné i pro obce v národních parcích, příprava podkladů pro novelu zákona o ochraně přírody a krajiny a tím vytvoření jasných a čitelných pravidel. Nalezení možnosti maximálního zpřístupnění centrální Šumavy při zachování jejích přírodních hodnot. K tomu musí být funkční všechny ony turistické ikony s dostatečným servisem – Hájenka Březník, Poledník, dostatečné zázemí u Černého jezera či v centru splouvání Vltavy na Soumarském mostě. Dokončení návštěvnických center a naplnění pro přírodu přátelských projektů místních obyvatel.“
Turisté se už letos, ve druhé polovině sezóny, mohou těšit na otevření dvou návštěvnických center na Kvildě a Srní. Mimo to se zájemci stále mohou přihlásit na některé výlety s průvodci do divočiny, na splouvání Teplé Vltavy, nechat se provézt šumavskou přírodou kočárem taženým koňmi nebo se účastnit některých z více než 170 programů pro veřejnost, které jsou připraveny na letní sezónu.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
30.6.2015 10.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony