28.11.2013 10.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Peníze za zrušenou delfíní show prý dostanou lidé do konce roku
Firma Československé cirkusy a varieté, která v předstihu prodávala vstupenky na show s trojicí delfínů z Ukrajiny, vrátí zájemcům o zrušenou atrakci peníze. Informovaly o tom Lidové noviny s tím, že první zhruba dvě desítky lidí je dostanou do konce tohoto týdne.„Organizátorům jsme hrozili hromadnou žalobou a ti tlaku podlehli. Domluvili jsme se na mimosoudním vyrovnání, které se zatím týká asi stovky lidí. Část peněz bude těmto zákazníkům vrácena v následujících dnech, zbytek do konce roku. Jedná se o téměř 300 tisíc korun,“ říká právnička Eva Suchomelová, která zastupuje klienty, již se připojili k výzvě na serveru Hromadnéžaloby. cz.
Bude mít co dělat. Zákazníků, kterým došla trpělivost s neustálým posouváním termínu začátku akce, přibývá. Jen Suchomelová ví o dalších asi osmi stovkách lidí, kteří chtějí vrátit peníze, přičemž pohledávka na jednoho člověka se pohybuje od dvou a půl do tří tisíc korun. „O těchto klientech budeme s pořadateli jednat během prosince,“ upřesňuje Suchomelová.
Podle Petra Němce ze společnosti Český spotřebitel, která Hromadnéžaloby. cz provozuje, se na server mohou lidé dál hlásit. „Kdy a zda vyhlásíme,stop‘, zatím není jasné. Bude záležet i na dohodě s organizátory akce,“ říká Němec.
V čele společnosti Československé cirkusy a varieté stojí Artur Kaiser. Jeho vyjádření k aktuální situaci kolem delfíní show se LN získat nepodařilo. Dosavadní číslo na mobilní telefon je „mimo provoz“, na e-maily nikdo nereagoval.
Ať tak či tak, Němec se Kaisera zastává. K potížím se prý „staví čelem“. „Je evidentní, že problémy jeho společnosti nejsou způsobeny zlým úmyslem, což je zásadní, ale zápasem s úředním šimlem,“ odkazuje na vleklý průběh kauzy Němec. Začátek show organizátoři slibovali třikrát – nejprve na duben, pak na červen a nakonec na říjen, kdy už ale rozlobení zákazníci vyrukovali s hrozbou žaloby.
Za neustálým odkládáním stojí postoj více než devíti tisíc odpůrců, kteří podepsali protestní petici, úřadů, ochránců přírody i veterinářů. Třeba podle Iva Strausse ze Státní veterinární správy by se jednalo o „zneužití volně žijících zvířat k výdělečným účelům“. „To je v příkrém rozporu s etickými a zákonnými normami pro chov volně žijících zvířat v lidské péči v České republice,“ tvrdí Strauss.
Zásadní „ne“ řeklo ministerstvo životního prostředí, které pro kytovce odmítlo vydat nezbytné dovozní povolení. Proti se postavil i pražský magistrát, jenž nepronajal pozemky.
Vodní scénu pořadatelé nakonec, i přes protesty městské části, vybudovali v Praze-Libuši. Lidi, kteří si koupili vstupenku na delfíní show, se pokusili uchlácholit vstupným zdarma na „alternativní“ představení například s tučňákem, lachtanem či aligátorem. Zdaleka ne u všech to však zabralo.
Zdroj: Lidové noviny, ilustrační foto Naše voda
28.11.2013 10.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony