24.11.2016 14.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Petice to myslí dobře, ale péči o candáta neprospívá
Petice za záchranu candátů, kterou inicioval Radek Filip, šéfredaktor časopisu Kajman, byla v úterý podle jeho sdělení předána Jihočeskému rybářskému svazu, ministrovi zemědělství a zemědělskému výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Píše o tom Českobudějovický deník.
Podle této internetové petice ubývají v lipenském jezeře velcí candáti a hrozí jejich vybíjení. Snahou je tedy přimět Jihočeský územní rybářský svaz, aby například opět vrátil míru nástražní rybičky na dravé ryby na 20 cm, jako tomu bylo ještě loni. Od letoška může totiž mít nástražní rybička 15 cm. „Mnoho rybářů by si přálo zavést navrhovanou ochranu dravců nejenom na Lipně,“ říká Radek Filip. „Řadu příznivců má i zavedení horní míry u dravců či dalších ryb a plošný roční limit odnesených úlovků. Rybáři nechtějí, aby v revírech byl dostatek ryb střední velikosti, které si odnesou do kuchyně. Přejí si, aby byl dostatek velkých ryb, které po ulovení zase pustí.“
Jenomže o ochranu candátů a jiných ryb jde v první řadě také Jihočeskému územnímu svazu Českého rybářského svazu (ČRS), na který se iniciátoři petice s touto problematikou však neobrátili. „Jsme si vědomi, že signatářům petice jde o ochranu candáta na Lipně, ale postrádají relevantní informace k této problematice,“ reagují členové Výboru Jihočeského územního svazu ČRS v čele s jednatelem Janem Štěpánem. „Problematika candáta je značně složitá. My se jako řádní uživatelé revíru hospodaření na údolní nádrži Lipno pečlivě a dlouhodobě věnujeme. Stav populace candáta není ovlivňován pouze velikostí nástražní rybičky, nýbrž celou řadou významných faktorů, jako jsou například množství potravy dravců, úživnost jezera, kolísání hladiny vody, stav litorálních porostů a podobně.“
Když v letech 2005 až 2008 nastal rychlý pokles úlovků candátů, zavedl Jihočeský územní svaz opatření na ochranu dravců na Lipně. Problematikou se svaz zabýval spolu s odborníky a výsledkem bylo přijetí omezení a ochranných pravidel na lipenské nádrži od roku 2008. „Byla to opatření, která nemají na ostatních revírech ČRS obdoby,“ říká Jan Štěpán. „Úplný zákaz lovu je ve dvou rozsáhlých oblastech, a to v Kyselovské zátoce a zátoce Hadí Luka. Minimální míra všech druhů ryb byla stanovena na 20 centimetrů a další opatření. Současně bylo zahájeno dlouhodobé sledování rybí obsádky na Lipně ve spolupráci s Akademií věd ČR. Kromě toho svaz významně posílil rybářskou stráž v tomto revíru.“ Tak se v letech 2009 až 2015 stabilizovalo množství ulovených a ponechaných candátů. „V posledních letech sílil tlak rybářů na zrušení omezení velikosti rybičky na Lipně,“ vysvětlují zástupci výboru.
„Konference Jihočeského územního svazu zvolila kompromis a snížila míru nástražní rybičky na 15 cm. Tím se umožnil lov větších candátů, ale stále je zajištěna ochrana menších ryb.Podle předběžných výsledků vědeckého průzkumu rybí obsádky v Lipně v roce 2016 se ukazuje, že populace candáta i dalších druhů ryb se zotavuje. Pravidelně se vytírají, v nádrži plave i množství mladých ryb. Odborníci proto doporučili, aby současná pravidla rybolovu byla ponechána nejméně další dva roky, s tím, že situace bude i nadále monitorována.
Zdroj: Českobudějovický deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (grilovaný candát)
24.11.2016 14.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě