10.3.2016 10.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace
Piji kohoutkovou vodu. A co má být?
„Piji kohoutkovou vodu“, tak zní název propagační kampaně, kterou vede v Polsku Nadace CZYŚCIUTKO. Již rok a půl se dobrovolní pracovníci této nadace aktivně zaměřují na školy, podniky i restaurační zařízení a vybízejí obyvatelstvo země, aby upřednostňovalo kohoutkovou vodu před balenou vodou v PET lahvích.
Přestože je prakticky v celé zemi k dispozici nezávadná pitná voda, většina Poláků i nadále konzumuje balenou vodu. Tento přetrvávající zvyk lze vysvětlit pozdním zavedením legislativy o úpravě vody. Až díky vstupu Polska do Evropské unie v roce 2004 začaly být na vodu uplatňovány skutečně účinné hygienické předpisy.
Nadace CZYŚCIUTKO zdůrazňuje, že stejně kvalitní pitná voda dnes teče z kohoutků v Londýně, v Paříži i ve Varšavě. Proto již není žádný důvod k nakupování balené vody.
PET láhve jsou všechno možné, jenom ne ekologické. Jejich výroba a doprava (v některých případech urazí i několik tisíc kilometrů) je v první řadě spojená s emisemi velkého množství skleníkových plynů. Ale hlavním důvodem hovořícím v jejich neprospěch je to, že každá další vyhozená PET láhev potencionálně zvyšuje milióny tun nerecyklovaných plastových odpadů, které každoročně vyprodukujeme. Pitím kohoutkové vody přispíváme ke snižování množství zbytečného odpadu.
Nadace na svých webových stránkách prosazuje odpovědnou spotřebu vody a v obecnějším měřítku racionální využívání přírodních zdrojů. Dává slovo odborníkům a zveřejňuje celorepublikový seznam kaváren, barů a restaurací, které podávají zdarma kohoutkovou vodu.
Nadace ostatně uvedla do prodeje vlastní plastové lahve vyrobené z Tritanu, což je zdraví neškodný a biologicky rozložitelný materiál. Lze je trvale používat na způsob čutory nebo polní láhve: jakmile je láhev prázdná, stačí ji naplnit vodou z nejbližšího kohoutku!
Kampaň Nadace CZYŚCIUTKO zaměřená na zvyšování povědomí polské veřejnosti zdůrazňuje jednu zásadní věc: pitná voda je v některých částech světa nedostatkovým zbožím. O to více bychom si jí měli vážit…
Naše voda
10.3.2016 10.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě