7.4.2014 7.59, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Pitné vody ubývá. Může za to sucho
Hladina spodní vody je na jaře pod průměrem, v létě může být na Olomoucku ještě hůře. Připomíná to Olomoucký deník, že v současné době pokrývají využívané podzemní zdroje pitné vody na Olomoucku poloviční spotřebu obyvatel okresu.
V některých lokalitách je přitom hladina spodní vody v těchto jarních týdnech, kdy by naopak měla být doplněna z tajícího sněhu, pod průměrem. Pokud se nezvedne, obávají se vodohospodáři, že v létě mohou do nejsušších míst vozit vodu cisternami.
„Současný vývoj srážek je výrazně podprůměrný a za posledních 15 let byly v Olomouci jen čtyři roky, kdy srážky překročily dlouhodobý průměr – 570 milimetrů za rok. Naštěstí celý kraj, značná část povodí Moravy, je na tom o něco lépe, takže můžeme hovořit o tom, že z Jeseníků přece jen nějaká voda do oblasti Hané dotekla, a doplnila tak alespoň část zásob podzemní vody,“ hodnotil Jiří Kožušníček z Vodohospodářské společnosti Olomouc důležitou jarní vodní bilanci ve strategických místech, z nichž vyvěrá voda, která po upravení teče z kohoutku domácnostem na Olomoucku.
Zdroje zatím s dostatečnou rezervou kryjí potřeby vodovodu a Moravská vodárenská nehlásí sebemenší potíže se zajištěním dodávky vody. Jenže hladina podzemní vody je v těchto dnech níže, a to v rámci sezonních výkyvů během roku měla být po odtávání sněhu ve vyšších polohách spíše na maximu. „Začínáme někde o čtyřicet, jinde o devadesát centimetrů níže,“ uvedl, jak to vypadá ve vrtech. To přitom začalo vegetační období, po které rostliny svými kořeny vysávají nemalé množství vody z půdy. Také se zvýší odpar vody. „Záleží, jak se pozdní jaro vyvine, zda budou srážky nebo ne,“ reagoval na další možný vývoj.
Pokud by podzemí nedostalo pořádnou porci vody ze srážek, dá se předpokládat, že některé vesnice na Olomoucku budou odkázány na vodu z přistavených cisteren. „V oblastech s málo vydatným zdrojem, například v Křivé (místní část Dlouhé Loučky, pozn. red.), může dojít k problémům,“ odhadoval Jiří Kožušníček.
Zdroj: Olomoucký deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
7.4.2014 7.59, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě