13.9.2011 17.09, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Pitnou vodu do Karviné přivede zvláštní „zdvojené“ potrubí
Speciální rekonstrukce vodovodního potrubí o délce více než 2,5 kilometru začala v těchto dnech v Karviné. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) Ostrava dnes oznámila, že musela díky vysokému zatížení důlními vlivy sáhnout k technologii, která zjednodušeně znamená, že do původního potrubí vtáhne nové polyuretanové trouby, kterým stará ocelová trubka poslouží jako zdvojená ochrana proti dalšímu poškození poddolováním.
„Plastové potrubí se vkládá dovnitř trub po celé trase původního ocelového přivaděče. To mimo jiné znamená, že práce probíhají jen s minimem výkopů. Zachovány zůstávají staré trubní trasy a kapacitu potrubí je možno bez problémů přizpůsobit novým potřebám. Rekonstrukce celého systému přivaděče, včetně už vybudované nové čerpací stanice k vyrovnávání tlaku vody, si vyžádá 66,9 milionu korun, které jako dodavatel služeb a současně majitel sítí hradíme z vlastních prostředků,“ uvedl generální ředitel SmVaK Ostrava Miroslav Kyncl.
V těchto dnech se vodohospodářům podařilo zatáhnout nové plastové potrubí do starého ocelového přivaděče v části úseku mezi ulicemi Cihelní a Luční v Karviné. Přípravné práce pro realizaci dalších úseků jsou v plném proudu. Bylo již svařeno dalších 300 metrů polyetylenového potrubí a nachystáno pro zatažení do starého ocelového přivaděče. Celkem bude tímto způsobem do konce listopadu rekonstruován více než 600 metrů dlouhý úsek přivaděče. V příštím roce bude rekonstrukce pokračovat na dalších dvou kilometrech potrubí. Celý projekt bude hotov do konce července 2012. Je v současné době jednou z největších běžících investic společnosti SmVaK.
Dálkový vodovodní přivaděč, který zásobuje pitnou vodou město Karviná, v úseku mezi Doubravou a Karvinou byl vybudován v letech 1958 až 1961. Speciální hrdla spojující jednotlivé čtyřicet metrů dlouhé trouby chránila vodní dílo před vlivy důlní činnosti. Postupně se ale následky poddolování projevovaly stále silněji a začaly způsobovat poruchy hrdlových spojů. Vzhledem ke konstrukčnímu řešení s vloženými hrdly nebylo možné přivaděč vybavit katodovou ochranou. Křížení s elektrifikovanou železniční tratí, plynovodem a vedením vysokého napětí tak navíc vystavilo potrubí vlivům bludných proudů, které urychlují korozní procesy. Technický stav hlavního přívodu pitné vody pro Karvinou se tak stal hlavním důvodem pro celkovou rekonstrukci, která zabrání únikům vody způsobeným poruchami, zajistí dlouhodobou účinnost ochrany vnitřního povrchu a stálou kvalitu dopravované vody.
Celý projekt obnovy přivaděče se skládá ze dvou částí: výstavby nové čerpací stanice v Karviné – Ráji, která již funguje, a právě zahájené sanace vlastního ocelového potrubí. Čerpací stanice v místě napojení vodovodní sítě na dálkový přivaděč je vybavena trojicí nerezových čerpadel s měniči frekvence o celkovém výkonu 15 litrů za sekundu. Provoz jednotlivých čerpadel je plně automatizován v závislosti na vstupním tlaku vody a okamžitých odběrech spotřebiště, informace o provozním stavu objektu jsou přenášeny na dispečerské pracoviště SmVaK. Uvedení nové čerpací stanice do provozu vyřešilo občasné kolísání vodovodního tlaku. Novinky dovolí rovněž připojení dalších odběratelů a zaručí potřebné množství pitné vody i pro vodovodní řad, kterým SmVaK Ostrava a.s. dodává vodu odběratelům v polské příhraniční obci Zebrzydowice.
Zdroj: Severomoravské vodovody a kanalizace
13.9.2011 17.09, Rubrika: Vodovody a kanalizace