16.6.2020 10.28, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Pivem z dešťové vody upozorňují na legislativní nesmysly
Pivo z dešťové vody nazvané Zmoklá sova si v Česku nekoupíte. Nesmí se totiž prodávat. Pivo je potravina a na výrobu potravin nelze používat jinou než pitnou vodu. Byť dnešní technologie dokážou bez problémů přečistit dešťovou vodu na pitnou, české zákony s touto možností nepočítají.
Za nápadem na výrobu piva z dešťové vody stojí brněnská společnost Asio, která se už 27 let zabývá čištěním odpadních vod, úpravou vody a čištěním vzduchu. Podobnými projekty se přitom snaží upozornit na nedomyšlenost tuzemské legislativy. „V Česku platí, že odpadní voda zůstane odpadní napořád, i kdyby se vyčistila na úroveň pitné nebo destilované vody. Stejné je to i s dešťovou vodou. I proto jsme Zmoklou sovu uvařili pouze jako marketingový projekt a tak trochu jako provokaci, abychom ukázali, že česká legislativa je v tomto ohledu zastaralá, zkostnatělá a nelogická,“ popisuje jednatel společnosti Karel Plotěný, který má srovnání se zahraničím mimo jiné z dceřiných firem na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku nebo Rumunsku.
Kvůli zákonným překážkám se podle něj v Česku zatím příliš nedaří prosadit recyklaci šedých vod, což jsou splaškové odpadní vody z koupelen z domácností a neprůmyslových budov. Zkušenosti ze zahraničí přitom ukazují, že jde o jednu z cest v boji se suchem. „Naše společnost se podílela například na výstavbě systémů pro využití šedých vod ke splachování v jednom hotelu v Olomouci a také v několika bytových domech v různých městech a obcích. K zavlažování ale v Česku takovou vodu využít nemůžete. Zákon o vodách nepočítá s přeměnou odpadní vody na užitkovou, a tak by údajně docházelo k vypouštění odpadních vod do vod podzemních. A k tomu potřebujete speciální povolení a pravidelně předkládat vzorky takto vyčištěné vody. To lidi samozřejmě odrazuje,“ říká Plotěný.
V Česku je tak problém zavlažovat třeba golfové hřiště recyklovanou vodou, zatímco například ve Španělsku se pro tyto účely ani jiná voda používat nesmí. Vyčištěnou odpadní vodou se běžně zavlažuje veřejná zeleň či zemědělská produkce nejen na jihu Evropy, ale třeba i v Austrálii. V Německu nebo Spojených státech dokonce lidé ani nemusí mít povolení, pokud využívají šedou vodu pro vlastní potřebu. Bez problémů si tak mohou zalít zahradu vyčištěnou vodou, ve které se předtím osprchovali.
Zdroj a plné znění článku na: https://media.monitora.cz/pdf-preview/2688/85164361-fd4c1a3396fe31a109f3/ , ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
16.6.2020 10.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Po Vltavě mezi Budějovicemi a Kořenskem plulo letos 8844 lodí
Akt. 21.11.2024 0.45Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Řetězec Tesco letos poprvé neumožní prodej kaprů z kádí, doplní Lidl a Billu
Akt. 21.11.2024 0.41Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony