2.2.2015 10.20, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Plzeň schválila úvěr na nákup téměř 100 procent akcií Vodárny
Plzeňské zastupitelstvo schválilo úvěr ve výši až 710 milionů korun na nákup 98,3 procenta akcií Vodárny Plzeň. Město podnik plně ovládne od ledna 2016.
Plzeň ale zřejmě půjčku nevyužije, protože má na nákup podílu od firmy Veolia naspořené peníze ve dvou fondech. Město má teď připravené dva zdroje financování na odkup akcií, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).
„Součástí podmínek úvěru od Komerční banky (KB) je, že bez jakéhokoliv poplatku ho nemusíme využít,“ uvedl. Možnost čerpání je podle Kotase připravená kvůli tomu, pokud by město potřebovalo peníze z fondů na něco nepředvídatelného. Navíc soutěž na úvěr byla spuštěná loni v září před schvalováním rozpočtu na rok 2015. Čerpání peněz z volných zdrojů na účtu města schválili zastupitelé v prosinci.
Úvěr by se začal čerpat nejdříve 5. října 2015 a splatil nejdéle do konce října 2016. KB nabídla ve veřejné soutěži tří uchazečů nejnižší nabídkovou cenu půjčky, tedy součet úroků, a to 2,473 milionu korun. Česká spořitelna 3,092 milionu a ČSOB 3,633 milionu Kč. Pokud by Plzeň půjčku využila, splatila by jí z výnosu prodeje městské vodohospodářské infrastruktury firmě Vodárna Plzeň.
Město musí podle rámcové smlouvy z roku 2010 zaplatit současnému majiteli Vodárny, firmě Veolia, za cenné papíry maximálně 709,8 milionu Kč. Skutečná cena bude stanovena v polovině roku podle aktualizovaného ocenění před samotným prodejem. Plzeň ale musí do 15. října letošního roku vložit peníze do notářské úschovy.
Transakce podle primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) nijak nezdraží vodné a stočné. Město počítá s tím, že převezme management úspěšné firmy plus všechny zaměstnance. Město Vodárně předá i prodá infrastrukturu a získané peníze vrátí do městských fondů. Dotované stavby jako potrubí a úpravnu vody si zatím město musí nechat.
„Město by mělo strategické zdroje jako vodu, teplo a MHD dlouhodobě vlastnit,“ řekl Zrzavecký. Vodárna zůstane samostatnou firmou, i když se objevují názory spojit ji s teplárnou a vytvořit velký městský holding.
Město se muselo stát do roku 2016 majitelem Vodárny kvůli čerpání dotací EU, z nichž v letech 2005 až 2016 získá přes pět miliard korun. Podmínkou EU bylo zkrácení doby trvání provozní smlouvy mezi Plzní jako vlastníkem infrastruktury a jejich provozovatelem.
Zdroj: ČTK, foto: Vodárna Plzeň
2.2.2015 10.20, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace