29.11.2018 15.21, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Plzeň zpracovává koncepci odtoku na malých vodních tocích
K lepšímu hospodaření s dešťovou vodou a k vyčištění malých vodních toků má v Plzni pomoci koncepce odtokových poměrů, kterou si nechává město zpracovat. Koncepce by se měla schvalovat za zhruba 1,5 roku, řekl dnes ČTK primátor Martin Baxa.
Komplexní dokument se zaměří na malé vodní toky na území města o celkové délce zhruba 110 kilometrů. Materiál má také definovat rizika při suchu i záplavách a navrhnout možnosti vsakování velkého úhrnu dešťových srážek v konkrétních místech. „Ve srovnání s jinými velkými českými městy jde o ojedinělý krok. Plzeň patří v tomto směru v rámci republiky mezi průkopníky, neboť většina samospráv tuto problematiku teprve začíná řešit. Na zpracování koncepce se nám podařilo získat dotaci dva miliony korun bez DPH,“ řekl Baxa. Studie se zaměřuje především na malé vodní toky, protože analýzy velkých vodních toků jsou už zpracované, například v městském povodňovém modelu.
Analýza malých vodních toků bude obsahovat také hydrogeologické posouzení území. Navrhne, kde a jakým způsobem bude možné nakládat s dešťovými srážkami, aby se snížilo zatížení stokové sítě. Drobné vodní toky Plzeň zajímají také kvůli povodním. Přestože se obyvatelé žijící poblíž menších toků často domnívají, že nejsou nebezpečné, je i tam povodňové riziko vysoké, a to zejména při přívalových srážkách, kdy za krátkou dobu spadne vysoký úhrn srážek v relativně malém povodí.
Na základě veřejné soutěže na koncepci od konce srpna pracuje konsorcium firem vedených společností DHI, která už v Plzni zpracovala povodňový model města a generel odvodnění. „Nejtěžší je podrobné zmapování města, což se nedá udělat od stolu u počítače. Musí se projít a zaměřit veškeré vodní toky a zmapovat je, a to není možné uspíšit,“ uvedl radní pro oblast Smart Cities Vlastimil Gola (ANO). Analytická část bude hotova do konce dubna 2019.
„Po zmapování bychom měli území znát dostatečně podrobně na to, abychom následně mohli nastavit podmínky pro hospodaření s dešťovou vodou včetně vypouštění a odlehčování do vodních toků,“ uvedla Kristýna Zýková z ateliéru životního prostředí Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Dlouhodobě neřešená situace má za následek, že na většině území republiky odtékají do drobných toků odpadní vody z různých objektů, aniž by to bylo monitorováno. „Doufáme, že jasným nastavením pravidel a jejich následným zavedením do praxe se situace zlepší,“ uvedla Zýková. Díky nové koncepci bude Plzeň znát limity pro odpouštění odpadních vod z kanalizace. Problémy se nejvíc objeví při prudkých deštích. Po jednom takovém letos uhynulo větší množství ryb v Berounce.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto (Plzeň) Naše voda – Nina Havlová
29.11.2018 15.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace