3.12.2020 15.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Pod Labem povede nové vodovodní potrubí zásobující 200 000 lidí
Pod Labem u Obříství na Mělnicku povede nové vodovodní potrubí, původní už je ve špatném stavu. Závisí na něm zásobování 200.000 Středočechů. Stavbu dělá odborná firma unikátní metodou, nyní připravuje startovací a cílovou jámu pro ražbu.
Jde o jednu z největších investic Vodáren Kladno Mělník za poslední roky. Její hodnota je zhruba 100 milionů korun, řekl dnes ČTK ředitel Vodáren Kladno – Mělník (VKM) Josef Živnůstek. Práce na břehu Labe začaly přibližně před měsícem. Stavbaři v současnosti těží zeminu a postupně spouštějí výztužné rámy. Úplně hotovo má být přibližně za 14 měsíců. Polovinu nákladů pokryje dotace ministerstva zemědělství. Samotná ražba pod korytem Labe má začít koncem ledna. „Měli bychom s ní být hotovi za měsíc a půl,“ popsal technický ředitel zhotovitelské firmy Pragis Stanislav Štefan.
Stejně jako dosud povedou i po dokončení prací pod Labem dvě roury, jimiž proudí pitná voda pro více než šestinu Středočechů. Zásobování zajišťují Vodárny Kladno – Mělník, od nich vodu celkově odebírá na 300.000 lidí ze středních Čech. Zásadním zdrojem pitné vody pro Kladensko, Mělnicko a další lokality u Prahy je čerpací stanice Mělnická Vrutice.
Průměr potrubí v takzvané shybce vedoucí u Obříství pod Labem bude 120 centimetrů, každá z rour bude dlouhá přes 140 metrů. Hloubka startovací a cílové jámy dosáhne 11 metrů. Jedno rameno původního vedení už je nefunkční a druhé je ve velmi špatném technickém stavu. Nová ramena vzniknou vedle stávajících, které v minulosti na místo dělníci usadili do vyhloubených rýh na dně.
Stavebníci použijí metodu mikrotuneláže, která umožňuje mimo jiné provádět práce, aniž by bylo třeba zastavit plavbu na řece, proto byla vybrána jako nejvhodnější. „Dalším důvodem je obtížná manipulace s řekou, snížení hladiny, zvýšení hladiny. Tam byly dány velmi složité a náročné podmínky,“ uvedl Živnůstek. Metoda je podle něj také šetrnější k životnímu prostředí, protože nebylo nutné například vykácet příliš rozsáhlou manipulační plochu.
ČTK, ilustrační foto (Labe) Naše voda – Nina Havlová
3.12.2020 15.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace