26.4.2017 5.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Podíl biopaliv v dopravě se má snížit
V nové směrnici pro obnovitelné zdroje komise navrhuje omezit roli biopaliv při snižování emisí z dopravy. Připomínají to Hospodářské noviny s tím, že biopaliva mohou životnímu prostředí spíše škodit než prospívat.
Komise navíc podle evropských auditorů nemá dostatečnou kontrolu nad tím, jaká biopaliva se v EU vlastně používají. Biopaliva by měla hrát v evropské dopravě omezenou roli a po roce 2020 by už neměla získávat podporu, uvedl server EurActiv. Evropská komise o to usiluje v návrhu nové verze směrnice o obnovitelných zdrojích pro příští desetiletí. Bruselská exekutiva míří proti konvenčním biopalivům ze zemědělských plodin.
EU si nejdříve dala za cíl, že do roku 2020 podíl biopaliv zvýší na 10 procent. Většina států je do nafty i benzinu přimíchává. V případě ČR povinnost každé kalendářní čtvrtletí přimíchat minimálně 2,9 procenta bioetanolu do motorového benzinu a 4,2 procenta bionafty do motorové nafty. V případě nesplnění této povinnosti zaplatí dodavatel pohonných hmot zálohovou pokutu ve výši 40 korun za každý nedodaný litr biopaliva.
Nově však chce EU podíl biopaliv v dopravě snižovat. Zatímco v roce 2021 by měl dosahovat max. sedmi procent, následně by se měl snížit na 3,8 procenta. Podíl dalších „nízkoemisních paliv“ by měl naopak vzrůst na 6,8 procenta. Týká se to elektřiny z obnovitelných zdrojů a vyspělejších biopaliv.
Důvodem rozhodnutí je, že bioetanol vyráběný ze zemědělských plodin má na životní prostředí nepříznivý vliv kvůli takzvaným nepřímým změnám využití krajiny. Ty způsobuje nahrazování lesních a travních porostů poli, na kterých se pěstují plodiny potřebné pro výrobu biopaliv. Proměna krajiny následně ohrožuje produkci potravin, ovlivňuje ceny polnohospodářských komodit a paradoxně zvyšuje i množství emisí. EU proto chce upřednostnit biopaliva, která lze vyrábět např. ze zemědělského odpadu.
Zdroj: Hospodářské noviny (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
26.4.2017 5.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy