26.12.2015 10.53, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Podle odborářů nejsou občané připraveni na vyšší ceny vody
Důsledkem novely zákona o vodách, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, bude podle odborového svazu pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství ČR růst ceny vody až o 800 korun ročně. Informuje o tom zpravodajství ČTK.
Podle ministerstva životního prostředí, které nařízení předložilo, by se ceny ovšem zvyšovat nemusely. S tím ale odboráři nesouhlasí. „Deklarované cíle ochrany vod jsou druhotné a předložený materiál vůbec nehodnotí připravenost občanů a průmyslu nést nové náklady, které nejsou pouhé deklarované čtyři miliardy korun na rok,“ uvedla předsedkyně svazu Jaroslava Nestěrová, podle které jsou minimálně dvojnásobné. Nutnost investic bude podle ní hlavně v menších městech a obcích, kde by lidé zaplatili ještě více. Naopak ve velkých městech bude nejspíš nižší. Odbory označují případné nové poplatky za „daň z pitné vody“, která navíc povede k dalšímu snižování spotřeby vody a tedy k menšímu využití vodárenské infrastruktury.
„Nutnost investic by se logicky musela promítnout do růstu cen vody. Podle analýz, které máme k dispozici, by se jednalo v průměru o pětiprocentní zvýšení cen plošně po celém území naší země,“ řekl již dříve předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR František Barák.
Ministerstvo v novele plánuje zdražit odběry podzemní vody na čtyřnásobek do roku 2022. Předpokládá, že vzroste i cena za odběr povrchové vody, kterou si určují jednotlivá Povodí. Změny podle něj nebudou mít plošný vliv na výši vodného a stočného. Kromě toho chce ministerstvo do čtyř měsíců připravit zpřísnění emisních limitů pro čistírny odpadních vod. V polovině prosince schválila vláda nařízení, kterým se například doplňuje několik chemických látek do seznamu, na jehož základě se vyhodnocuje chemický stav povrchových vod.
Ministerstvo například podpořila ombudsmanka Anna Šabatová. Veřejná ochránkyně práv požádala vládu, aby nařídila obcím a městům, aby kvalitněji čistily odpadní vodu proudící z čistíren odpadních vod do řek. Podle ombudsmanky k tomu nejsou nutné větší investice, protože čistírny mohou zvýšit svůj výkon.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
26.12.2015 10.53, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace