15.4.2014 6.44, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Podle vědců z Massachusetts představují větve z borovic levný vodní filtr
Výzkumníci z Technologického institutu v Massachusetts (MIT) se domnívají, že jsou na správně cestě k vytvoření mnohem levnější cesty k čištění vody. Píše o tom server www.ac24.cz.Výzkumníci z MIT podle tohoto zdroje nechali proudit kontaminovanou vodu bělovým dřevem a zjistili, že tkáň rostliny úspěšně filtrovala experimentální barviva a skutečné bakterie. Filtr vyžaduje pouze čerstvou větev z borovice (testovaná byla borovice vejmutovka) a jakoukoliv levnou plastovou tubu – jednoduchost může být ideální pro odlehlé vesnice nebo v nouzových situacích.
Mechanický inženýr Rohit Karnik z MIT, pracující na vodních technologiích, potvrdil, že je vcelku jednoduché vytvořit membrány, jež dokáží filtrovat bakterie z vody. Kvůli cenové dostupnosti se rozhodl použít suroviny přítomné po celé planetě – využil prý na filtraci vody xylém přítomný v rostlinách. Podle vědce obsahuje xylém membrány s póry a dalšími mechanismy, díky kterým se zabrání bublinám v rozšiřování a putování tkání.
Aby dokázal svou teorii, jednoduše ji demonstroval v laboratoři. Sloupal kůru z větve borovice, vyjmul z ní běl obsahující xylém a vložil jej do trubice. Poté skrz něj nechal téct proud vody, obsazující miniaturní částice, a ukázal, že je filtr úspěšně zachytil. „Též jsme nechali proudit vodu s bakteriemi a dokázali jsme, že můžeme vyfiltrovat ze systémů pomocí xylému i bakterie,“ řekl. Karnik odhaduje 99,9 procenta odstraněných bakterií.
Primární zdroj: redorbit.com, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová
15.4.2014 6.44, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace