18.10.2016 11.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Pohroma v kanalizacích: Olej a vlhčené ubrousky
Ucpaná kanalizace či poškozená čerpadla v čistírnách. To jsou podle obchodně – správního ředitele Šumperské provozní vodohospodářské společnosti (ŠPVS) Jana Havlíčka jen některé následky toho, když v kanalizaci skončí věci, které tam nepatří.
Odborníci ze ŠPVS podle něj potvrzují, že stále přibývá poruch způsobených nesprávným využíváním kanalizace. Letos už vyjeli k 23 případům ucpaného potrubí, což je více než za celý rok 2015. Nepříznivým trendem poslední doby jsou vlhčené ubrousky, které lidé stále častěji splachují. Ty se nerozloží a dokážou způsobit nemalé komplikace.
Nesprávným používáním kanalizace často způsobují lidé problémy sami sobě nebo sousedům. Nepříjemné následky může mít například olej včetně fritovacího. „Použitý olej z fritovacího hrnce ztuhne a v kombinaci s vlasy či textilem vytvoří pevnou zátku,“ popisuje jednu z nebezpečných kombinací Havlíček a dodává, že do kanalizace v žádném případě nepatří ani pleny či zbytky jídla, včetně těch, které prošly domácím drtičem odpadů. „Jsou žádaným pokrmem pro potkany. Provádíme pravidelnou deratizaci kanalizační sítě, ale moc by pomohlo, kdyby lidé mysleli na to, že zbytky jídla patří jinam,“ upozorňuje Havlíček.
Následky ucpané kanalizace mohou být velmi nepříjemné, i když i v této oblasti se mnohé změnilo. „Používáme moderní techniku a řadu problémů jsme schopni vyřešit bez nutnosti výkopu. Máme i vozík s kamerou, která dokáže najít přesně to místo, kde vznikl problém,“ přibližuje možnosti řešení Jan Havlíček. Nepříjemné následky může mít ucpaná kanalizace pro viníka, tedy toho, kdo nesprávnou věc či látku do kanalizace vypustil. Pokuta může být v případě fyzických osob až 100 tis. Kč, v případě právnických osob dokonce až 200 tis. Kč.
Komplikace způsobují předměty v kanalizaci i v čistírnách odpadních vod. Těch provozuje ŠPVS devět a ve všech zaznamenává trend: vlhčené ubrousky. Ty se na rozdíl od toaletního papíru nerozloží a v celku dorazí až do čistíren, kde se namotávají na hřídele čerpadel. V čistírnách už zachytili i klacky, hadry, PET lahve nebo například celé brambory.
Co tedy do kanalizace v žádném případě nepatří?
– Biologický odpad: zbytky jídel včetně těch z kuchyňských drtičů
– Tuky: včetně fritovacího oleje
– Hygienické potřeby: vlhčené ubrousky, dámské vložky, dětské pleny, vatové tyčinky apod.
– Chemikálie a léky
– Pevné předměty: PET lahve, dřevěné předměty apod.
Naše voda, ilustrační foto: Krusta vytvořená z vlhčených kapesníčků – dokumentární foto ze zahraničí
18.10.2016 11.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace