7.11.2018 7.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Polemika Odpadového fóra – Roztočení cirkulárního kola
Redakce Odpadového fóra tentokrát do své Polemiky definovala otázku týkající se efektivního nástroje k roztočení cirkulárního kola a jeho setrvání v pohybu do budoucna. Mezi oslovenými je i Petr Havelka z ČAOH, jehož odpověď zveřejnil web ČAOH.
Dále redakce téma uvádí následujícím komentářem – Podle našeho názoru musíme recyklaci chápat jako nedílnou a zodpovědnou součást našeho života, ne pouze jako prostý byznys. Při pohledu na právě zveřejněná odpadová data MŽP za rok 2017 určitě vyvstává řada souvislostí, otázek, bariér a kontextů, proč se České Republice doposud nepodařilo nastartovat skutečnou recyklaci, a tedy i roztočit pomyslné cirkulární kolo.
Redakce Odpadového fóra se ptá:
„Co podle Vás lze považovat za nejzásadnější hybnou sílu, která by pomyslné cirkulární kolo stabilně a udržitelně roztočila?
S touto otázkou byli v Polemice osloveni:
Soňa Jonášová, ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky, z. ú. – Recyklace není klíčová, ekodesign hraje prim
Zbyněk Kozel, ředitel EKO-KOM, a.s. – Upravme proces certifikace výrobků
Miloš Kužvart, výkonný ředitel ČAObH – Bez politické vůle a odhodlání to nepůjde
Jaroslav Tymich, president ACPP – Hybnou silou je správné nastavení ekonomického prostředí
Petr Havelka, výkonný ředitel ČAOH – Klíčová je POPTÁVKA
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA – Nastartovat skutečnou recyklaci mohou především ekonomické nástroje
Bohuslav Čížek, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR – Recyklační průmysl u nás prakticky neexistuje
Martin Veverka, senior konzultant pro dotační poradenství společnosti EY, Jaroslav Vodáček, senior konzultant pro sektor odpadového hospodářství společnosti EY – Využívání druhotných surovin musí být rentabilní
Zdeněk Bočan, ředitel oddělení využívání odpadů AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o. – Pojďme myslet na budoucnost
Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarské minerální vody, a.s. – Hybnou silou je průmysl
Text odpovědi Petra Havelky z České asociace odpadového hospodářství (ČAOH):
Pokud nechceme v odpovědi slyšet stále opakovaná účelová klišé (např. že vše spasí hlavně násobně navýšené poplatky) a podíváme se na to selským rozumem, pak odpověď je jasná a lze ji dokonce zjednodušit do jednoho slova. Klíčovým slovem je POPTÁVKA.
Je to logické. Druhotných surovin jsou spousty. Světový trh je jimi aktuálně přesycen. Navíc hranice pro obchod s nimi jsou otevřené, takže na vstupu do recyklace objektivně ani problém být nemůže. V ČR se sice můžeme z různých důvodů chtít přesvědčovat o opaku, ale pokud se nad tím skutečně zamyslíme, málokdo by mohl tato fakta rozporovat.
Pokud chceme slyšet pravdu, říkám POPTÁVKA a myslím tím samozřejmě poptávku po recyklovaných výrobcích. Nejzásadnější hybnou silou, která udrží roztočená kola recyklace snad ani nemůže být nic jiného. Když se podíváme do světa, na země s největšími recyklačními kapacitami, je zřejmé, že právě POPTÁVKA je hlavním a nejúčinnějším motorem.
A jak zajistíme vyšší poptávku po recyklovaných výrobcích? No tak, že je učiníme pro spotřebitele, či zákazníka, zajímavější, lákavější, výhodnější, apod. Dle sociologických průzkumů se spotřebitel většinově při nakupování rozhoduje cenou. To také asi nikoho nepřekvapí. Pokud tedy chceme pomoci recyklačním firmám navýšit výrobní kapacity, není účinnější cesta, než jim pomoci s odbytem jejich výrobků.
A pokud je jedním (nikoli jediným) z důležitých prvků prodeje cena, pak snižme zdanění těchto výrobků z druhotných surovin, abychom je zvýhodnili oproti výrobkům z primárních surovin. Recyklačním firmám můžeme také snížit zdanění práce v jejich průmyslu. Zde je velký prostor. A pokud stát chce jít příkladem, a měl by, může výrazně navýšit nákupy recyklovaných výrobků v rámci veřejných zakázek, namísto výrobků z primárních surovin.
Zvýší se tak POPTÁVKA po recyklovaných výrobcích, stejně jako po druhotných surovinách. Pak by nikoho ani nenapadlo dávat je na skládky nebo do spaloven. Budou totiž hodnotné, bude po nich POPTÁVKA.
Cirkulární kolo by se potom logicky mohlo samovolně točit dále. Výše uvedené nástroje pro podporu recyklace navrhuje ČAOH, spolu s dalšími důležitými opatřeními, v již zveřejněném Desateru moderního OH. Věříme, že se jejich prosazení podaří. Jsem optimista, neboť stále větší počet politiků chápe, že toto je praktická a funkční cesta.
Zdroj: www.caoh.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
7.11.2018 7.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace