19.6.2017 11.12, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Policie na prázdniny chystá rozsáhlé kontroly na vodních plochách
Policie na letní měsíce chystá rozsáhlé kontroly, při kterých se zaměří na vodní plochy v Česku. Oznámil to dnes ředitel pořádkové policie Martin Hrinko. Podobné kontroly se poprvé konaly v loňském roce, kdy policisté prověřili 435 lodí, u každé třinácté byly závady. Padly pokuty za 30.000 korun.
Při kontrolách policisté odhalili tři opilé vůdce plavidel, jeden z nich nadýchal přes jedno promile.
Podle Hrinka půjde o druhou podobnou rozsáhlou akci, protože v minulosti policie nemohla v souvislosti s vodní dopravou rozdávat pokuty. Přestupky mohla jen nahlásit Státní plavební správě, která pak případy dál řešila. Možnost ukládání pokut změnila novela zákona, která platí od roku 2015.
Kontroly plavidel na lodních plochách vypadají podobně jako kontroly aut při dopravních akcích. Podle Hrinka se do kontrol zapojí smíšené hlídky složené z členů policie a plavební správy. Zaměří se například na doklady, dodržování předpisů nebo na to, zda nejsou vůdci plavidel pod vlivem alkoholu. Kromě lodí budou kontrolovat i rybáře, půjčovny plavidel nebo přístaviště.
Státní plavební správa podle ředitelky Kláry Němcové za celý loňský rok zkontrolovala 1302 plavidel, u kterých odhalila 328 přestupků. Nejčastěji vůdci plavidel chybovali v tom, že nedodržovali značení, neměli v pořádku doklady nebo registraci lodě.
Loni správa zaznamenala 20 nehod na vodních plochách, z toho dvě označila za vážné. Jedna se týkala srážky lodě a skútru na orlické přehradě, při které zemřela dívka plující na lodi. Druhou vážnou nehodou bylo potopení přetíženého přívozu na Slapské přehradě.
V letošním roce se rozšíří plochy určené pouze pro plavce, kam lodě nesmějí vplouvat. Loni byly tyto prostory vymezeny na Slapech, Orlíku, Vranově a Brněnské přehradě, letos budou nově také na nádržích Žermanice, Těrlicko a Dalešice. „Určitě se to osvědčilo. Uvítali to koupající i plavci, jelikož došlo k oddělení plavebního provozu a ostatních rekreačních činností,“ uvedla Němcová.
Podle Němcové intenzita lodní dopravy v tuzemsku v posledních letech roste, protože se zvýšil počet ploch, kde lodě mohou plout. Kvůli dobré ekonomické situaci si lidé také častěji plavidla kupují. Stát do vodních cest investuje, a tak se zlepšují i podmínky pro rekreační plavbu.
Dokazují to i čísla. Loni podle údajů plavební správy bylo v Česku 793 plavidel, což bylo o 162 víc než v roce 2015. Oprávnění k řízení lodě loni mělo 3359 lidí, což bylo meziročně o 1205 více.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto