4.10.2018 9.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Pomozte studánkám ve vašem okolí v rámci projektu 72 hodin
Ve dnech 11. až 14. října se uskuteční projekt 72 hodin, jehož cílem je obnova a vyčištění studánek na území ČR. Informoval o tom Martin Stanko, který projekt mediálně zaštiťuje.
Tipy na studánky, které potřebují pomoci, najdete na stránkách projektu https://www.72hodin.cz/2018/p/113, ale určitě se najde i řada jiných, které si zaslouží zvelebit. Domluvte se s kamarády a přihlaste v rámci akce 72 hodin svůj vlastní projekt vyčištění a uklizení studánky, kterou znáte. Nebo se můžete přihlásit jako dobrovolník a připojit se k již zaregistrovanému projektu. Ty najdete na webové stránce projektu 72 hodin.
Studánek je v České republice evidováno téměř pět tisíc, ale ještě ve druhé polovině minulého století se jejich počet odhadoval na více než dvojnásobek. Pozornost věnují studánkám nejen ochránci přírody, ale v posledních letech se do jejich postupné obnovy a údržby zapojuje nejen stále více lidí, ale i obcí a firem.
V minulém roce odstartoval projekt Živé studánky iniciovaný značkou pramenitých vod Toma, který si klade za cíl postupně obnovovat vybrané studánky ve všech krajích České republiky a od příštího roku i na Slovensku. Díky hlasování veřejnosti tak bylo odborně zrenovováno prvních osm zanedbaných studánek a další, které vyhrály letos, úpravy teprve čekají. Obnova studánky může být celkem náročná záležitost a je lepší, když probíhá ve spolupráci s odborníky. Do rozsáhlejších úprav se není vhodné pouštět bez odborných znalostí typu pramene a hydrologických poměrů v okolí.
Nicméně udržovat existující funkční studánku ve svém okolí může každý. I to by však mělo mít svá pravidla. Pokud se chcete i vy sami aktivně podílet na péči o některou ze studánek, je třeba k takovému počinu přistupovat s rozvahou, aby dobrá vůle a snaha nepřišla vniveč. Většině studánek pomůže několikrát za rok šetrné odstranění nánosů ve výtokové trubce, vyčištění odtoku a úprava přístupu, který je často podmáčený. A samozřejmě také uklizení případných odpadků v okolí studánek.
Jak můžete pomoci studánkám?
Bezpečný způsob je úklid odpadků v okolí či vyčištění nánosu u výtoku
Před čištěním samotné studánky se ujistěte, že tím nenarušíte životní prostředí některým živočichům či rostlinám
Vhodné je upravit přístup ke studánce, např. pomocí kamenů
Jakékoliv větší úpravy není možné provádět bez souhlasu majitele pozemku
Pro úpravy používejte pokud možno přírodní materiály
Naše voda, foto: (obnovená Barochova studánka) Martin Stanko
4.10.2018 9.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině