30.4.2019 8.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Potápěči hledají na dně Lipna tunové torzo sochy ze zatopené vesnice
Torzo sochy sv. Jana Nepomuckého z 18. století hledají ode pondělí v bahně na dně lipenské vodní nádrže potápěči vodní záchranné služby. Jedná se o první fázi unikátní příhraniční operace, na které se podílí čeští a rakouští záchranáři. Ta je financována z Fondu malých projektů EU z programu Interreg V-A Rakousko – Česká republika, uvedl Pavel Pechpušek, mluvčí Turistického spolku Lipenska.
Cílem by mělo být vyzvednutí sochy na břeh Lipna. Socha má být vzdálená zhruba 300 metrů od břehu, na kterém stojí záchranářská základna v Dolní Vltavici. Po druhé světové válce se na soše vyřádili vandalové a v roce 1958 ji zaplavila přehrada společně s téměř celou obcí.
„Pro nás potápěče se jedná o hodně složité podmínky. Na dně Lipna je bahno, sutiny a velmi slabá viditelnost. Pátráme centimetr po centimetru a pokusíme se sochu najít,“ vysvětlil při pondělním ponoru potápěčů v Dolní Vltavici, Milan Bukáček, šéf vodních záchranářů Českého červeného kříže Český Krumlov. Tato akce je určená pro zkušené potápěče s tou nejmodernější technikou. Viditelnost pod hladinou je maximálně dva metry a na dně čeká potápěče velmi silná vrstva bahna. Socha není vidět na sonaru a potápěč ji musí nahmatat rukou. „Prováděli jsme monitorig sektoru. Použili jsme plovoucí čerpadlo a za pomoci hadice, proudnice a tlakové vody jsme se snažili odstranit bahno, odklidit sediment a odkrýt dno.Teď musíme pár dní počkat a uvidíme,“ doplnil ho potápěč Jiří Urban, který dnes strávil na dně lipenského jezera zhruba dvě hodiny.
Záchranáři chystají na 11.května slavnostní akci. „Důležité je připomenout historii Dolní Vltavice a této části Lipenska,“ uvedl Milan Bukáček. Na tento den připravují doprovodný kulturní program, při kterém se zde budou promítat historické fotografie a videa. Zajímavé budou prezentace historiků a pamětníků. Příchozí se svezou na výletní lodi Adalbert Stifter. Připravené jsou ukázky práce záchranářských psů a vodních záchranářů.
Lipenští vodní záchranáři mají s podobnými akcemi na Lipně bohaté zkušenosti, už se jim povedlo při nich vyzvednout na povrch několikatunový podstavec na kříž, kamenné sloupy a různé kvádry. „Na břehu Lipna je z těchto artefaktů vytvořená jakási pieta, místo rozjímání a odpočinku,“ uvedl Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj turistického ruchu na území od Stožce po Rožmberk.
Kronikář Černé v Pošumaví pod kterou Dolní Vltavice spadá upřesnil, že socha stála v kapličce u bývalého mostu od roku 1725. „Na místě byla i na konci druhé světové války. Tehdy most vyhodili do povětří Němci, ale kaplička jen nadskočila a nic se jí nestalo. Američani obec osvobodili a postavili nový most. Po válce se však na soše vyřádili vandalové a než se v roce 1958, začalo napouštět Lipno, zbylo z ní jen torzo,“ upozornil Záhora. Zmínil, že někteří místní si sochu pamatují. „Například Erika Zemanová nosila k této soše psaníčka pro svého milého, jenž slouží u pohraniční stráže,“ dodal Záhora.
Osada Dolní Vltavice byla založena ve 13. století. Obec to byla sice nevelká, katastr měřil 616 ha, ale byla výstavná. V roce 1930 zde bylo 63 domů a 414 obyvatel, z toho 393 Němců. Hlavní obživou bylo zemědělství. Obživu dávalo též povoznictví na silnici, která překonávala Vltavu po mostě, původně dřevěném, který často ničila velká voda, a od roku 1888 železném, který na samém konci II. světové války zničily ustupující německé jednotky. Většina staveb zanikla v letech 1958 – 1959.
Znalci historie Lipenska vědí, že historii Dolní Vltavice dnes hmatatelně připomíná několik památek. Přímo na břehu jezera poblíž přístaviště stojí od roku 2003 misijní kříž vylovený potápěči vodní záchranné služby pod vedením Milana Bukáčka. V Horní Plané na náměstí je fragment vltavického pranýře z poloviny 16. století. V Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou se můžeme obdivovat gotické bustě Světice z Dolní Vltavice z let 1370 – 1380. Varhany z dolnovltavického kostela sv. Linharta ještě stále znějí, a to v kostele Zvěstování Páně ve Vlachově Březí.
Naše voda, foto: Pavel Pechoušek
30.4.2019 8.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě