15.11.2011 9.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace
Potštátsko se raduje. Dočká se obyčejné vody
Lidé z Potštátska a hranických místních částí Uhřínov a Středolesí si příští rok z kohoutků pustí kvalitní vodu. Jak totiž uvedl deník Mladá fronta Dnes, obce, které mají s pitnou vodou problém, se po letech dočkají napojení na hranický vodovod.
Když si dnes v Potštátě natočíte vodu z kohoutku, můžete si být jistí, že s jejími doušky se vám do těla dostane i větší množství manganu a hořčíku, což není pro organismus právě nejlepší. Situace v nedalekém Boškově, Uhřínově či Středolesí je však mnohem horší. Právě tady veřejný vodovod zcela chybí. Zdejší lidé proto vodu berou z vlastních studní, a i v nich je voda nekvalitní. Tyto vleklé a dlouholeté problémy však mají konečně řešení. Dělníci v těchto dnech pracují na tom, aby se tyto obce napojily na vodovod v Hranicích. Díky tomu si místní budou moci natočit z kohoutku kvalitní pitnou vodu už příští rok. Celkové náklady na stavbu, která by měla trvat zhruba osm měsíců, se vyšplhají na více než třiatřicet milionů korun.
„V současnosti bere Potštát pitnou vodu z přírodní hráze Harta, ta však není příliš kvalitní. Je v ní hodně manganu a hořčíku, což pro organismus není dobré,“ vysvětluje koordinátorka projektu Marcela Tomášová z Mikroregionu Hranicko.
Nové trubky povedou v obci do všech místních částí kromě Lipné. „V Lipné žije pouze šedesát obyvatel a dostat tam vodu by stálo patnáct milionů korun. Žádný dotační titul nám takové peníze nedá. Vymysleli jsme však několik variant, jak bychom vodu mohli zajistit. Samozřejmě nám to vadí, ale zkrátka si to zatím nemůžeme dovolit,“ popisuje starosta Potštátu Karel Galas.
Z potštátského vodovodu pak odborníci povedou rozbočku do deset kilometrů vzdáleného Středolesí. „Na něco takového už čekáme dlouho. Ve zdejších kopcích byl vždycky problém s kvalitní vodou,“ konstatuje Evžen Blecha, který má ve Středolesí koňskou farmu.
Poprvé se o propojení těchto obcí vodovodem začalo mluvit před deseti lety. Nákladný projekt se pak připravoval od roku 2005, se stavbou se začalo teprve nedávno. Přestože mají práce trvat podle dokumentů osm měsíců, přesný termín dokončení závisí také na příznivém počasí. „Jelikož se jedná o velmi nákladnou regionální stavbu, podílí se na financování projektu několik subjektů. Největším dílem přispívá ministerstvo zemědělství, a to téměř patnácti miliony korun,“ popisuje mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Olomoucký kraj pak uvolnil ze svého rozpočtu 4,6 milionu, zbytek pokryje Mikroregion Hranicko. „Přesněji řečeno, dotčená města Hranice a Potštát přispějí přibližněpo 2 až 2,5 milionech korun. Na zbývající části se budou podílet Vodovody a kanalizace Přerov, které budou také zajišťovat inženýrský dozor,“ doplnil Bakovský.
Nový vodovod povede také přes území Lhotky a Radíkova, obce z něj však vodu čerpat nebudou. Ve Lhotce se vodovod bude napojovat na úpravnu vody, Radíkov na nový řad napojí ventil.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Morava
15.11.2011 9.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace