10.10.2013 13.50, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Povinnosti prodejců a distributorů lihovin v souvislosti s novou legislativou
Od 1. prosince vstoupí v platnost novela zákona o povinném značení lihu a úpravy živnostenského zákona. Tyto normy přináší nové povinnosti pro výrobce, distributory i gastrozařízení. Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) proto připravila přehled nejdůležitějších změn.
Gastronomie
Gastrozařízení může od 1. 12.2013 nakupovat lihovinu jen od registrovaného distributora (má registrační číslo), který složil povinnou kauci 5 mil. Kč. Toto registrační číslo je pak uvedeno i na daňovém dokladu s identifikací odběratele. Každý distributor je povinen denně posílat úřadům seznam všech prodejů (EAN a kusy), včetně přesné identifikace odběratelů. Nadále zůstává povinnost doložit rodný list a protokol 3b. Od 1. 12. 2013 budou v platnosti i nové kolky (každý kolek je originál a půjde ověřit přes QR kód), ale staré kolky mají neomezenou platnost.
Pro gastrozařízení i jiného prodejce lihu (např. maloobchod) platí povinnost zažádat o koncesi na živnostenském úřadě, a to do 6 měsíců (tedy do 1. 6. 2014). Koncese je bezplatná. V případě porušení zákona dojde k jejímu odebrání a téměř nepůjde získat znovu.
Od 1. 12. 2013 je možno v gastronomii prodávat a nalévat jen přímo ze skleněného obalu s kolkem o maximálním objemu 1 litr včetně. Do 1. 12. 2013 je tedy nutné vyprodat stávající zásoby, které toto nesplňují, nesmí ani zůstat na skladu. Ruší se tedy například plastové obaly a kanystry (i pod 1 litr) a všechny nádoby nad 1 litr (i skleněné), např. různé chladiče (na vodku) nebo ohřívače (např. Bombardino) s nádržkou.
Na jednotlivém výdejním nebo prodejním místě je možno mít jen 1 otevřenou láhev od druhu. V případě, že má láhev tzv. jednocestný uzávěr, se toto množství navyšuje na 3 ks.
Velkoobchody (distributoři)
Nejpozději do 1. 12. 2013 (platí pak 1 měsíc přechodné období na vyřízení) zažádat na Celním úřadu o registraci (dostane registrační číslo). Musí doložit spolehlivost, bezúhonnost a bezdlužnost + složit kauci 5 mil. Kč (nebo bankovní záruku min. na 2 roky, prodloužit jí je třeba nejpozději 5 měsíců před koncem její platnosti). Po dobu, než se žádost vyřeší, je již distributor považován za registrovaného. Pokud je žádost zamítnuta, nesmí lihoviny prodávat. Pokuty za porušení zákona jsou od 5 mil. Kč až do 10 mil. Kč.
Oznamovací povinnost ihned v den prodeje – prodeje z daňového i nedaňového skladu, včetně přesné identifikace odběratele. Datová věta bude upřesněná. Tedy Celní úřad uvidí celkové nákupy velkoobchodu po jednotlivých položkách EAN a může je porovnávat s celkovými prodeji na jednotlivá IČO. Dobropisy/vratky se budou opravovat formou opravného hlášení.
Od 1. 12. 2013 nebude možno dodávat na daňové sklady zboží s kolkem.
V případě, že velkoobchod na daňovém skladu i značí líh (např. vlastní dovoz) a zároveň z něj dále prodává (nebo i z nedaňového skladu, a to zejména zboží s kolky od různých značičů), platí 2 kauce (500 tis. Kč, pokud značí ročně pod 25 tis. kolků, nebo 5 mil. Kč za značení více láhví a dalších 5 mil. Kč za distribuci).
Rodné listy zůstávají nadále v platnosti, včetně 3b části.
Od 1. 12. 2013 budou i nové kolky, které mají nové ochranné prvky, QR kód (člověk si může načíst jeho číslo a zjistit údaje o tomto kolku) a jsou specifické pro konkrétní objem a obsah alkoholu. Každý kolek je originál – má jiné 8 místné číslo na konci. Do 9 měsíců musí být vyprodané zboží se starým kolkem z daňového skladu – tedy do 1. 9. 2014 (nebo musí být zboží překolkované). Inventura stavu zásob na daňovém skladu proběhne k 30. 11. 2013. Zboží již uvedené do daňového oběhu má neomezenou dobu použití i se starým kolkem.
Distributor lihu může nakupovat jen od registrovaného výrobce (značiče lihu) nebo distributora a prodávat jen dalším registrovaným distributorům lihu nebo hospodám s koncesí (musí si to ověřit a uvést na faktuře i registrační číslo odběratele) či konečným spotřebitelům.
Prodávat je možno balení maximálně do 3L. Balení od 1L do 3L musí být jen ve skleněném obalu. Do 1. 12. 2013 je tedy nutné vyprodat stávající zásoby, nesmí ani zůstat na skladu. Pro gastronomii je nařízení ještě přísnější – tam je maximální balení 1L a všechna balení musí být ze skla – ruší se tak například všechny kanystry, plastové/keramické láhve (i do 1L) nebo chladiče či ohřívače s nádržkou. Na baru s jednou pokladnou je možno mít jen 1 otevřenou láhev od druhu. V případě, že má láhev jednocestný ventil tak se množství navyšuje na 3 ks.
Zdroj: UVDL, ilustrační foto Naše voda
10.10.2013 13.50, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony