17.3.2015 17.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Povodí Labe čistí dno řeky v dolním toku od nánosů štěrkopísku
Povodí Labe začalo v Ústí nad Labem těžit štěrkopísek ze dna řeky. Desetitisíce metrů krychlových písku odváží loď do ústeckého přístavu, kde vznikne kotviště pro osobní a rekreační plavidla. ČTK to řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.
Štěrkopísek se usadil v řece po povodních v roce 2013. Voda v Labi stoupla v červnu 2013 o několik metrů, řeka kulminovala ve výšce 10,72 metru. Dnes je hladina na úrovni 195 centimetrů, což je lehce pod dlouhodobým průměrem. V řece po opadnutí vody zůstalo 20 centimetrů nánosů. Nezbytné prohrábky udělalo povodí hned po záplavách, teď přišlo na řadu kompletní vyčištění řeky. Bagry těží sedimenty ve složitém úseku pod železničním mostem. Hromady končí v přístavním bazénu. „Na hraně návozu se vybuduje přístaviště pro rekreační a osobní plavidla, materiál se tak ihned využije a levným způsobem odveze,“ uvedl Zídek.
Příhraničním úsekem Labe, dlouhým od soutoku s Vltavou u Mělníka po státní hranici 109 kilometrů, protéká veškerá přebytečná povrchová voda z Čech. Prohrábky dělá Povodí Labe pravidelně, velké čištění pak vždy po povodních. Při těžbě usazenin v roce 2004, která následovala po záplavách v roce 2002, bylo odvezeno 123.848 metrů krychlových štěrkopísku. Průměrný roční objem je 30.000 metrů krychlových.
Celou akci obnovení průtočnosti koryta má povodí naplánovánu do konce roku 2015. „Předpoklad je, že by zhotovitelé mohli stihnout nejvýznamnější práce do doby, kdy musíme kvůli namlouvání a množení bobrů činnost přerušit,“ řekl ČTK Jiří Mach, který má na starosti úsek od Střekova po státní hranici. Odtěžení nánosů z této části koryta bude stát 60 milionů korun.
Celkové náklady na čištění koryta po povodni 2013 jsou zhruba 243 milionů korun, dalších zhruba 54 milionů korun stojí úprava břehů a vyklízení náplav.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
17.3.2015 17.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla