16.9.2013 8.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Povodí Moravy bude zítra rozebírat bobří hráz na Bratrušovském potoku
Bobří hráz, která už dosahuje výšky 160 centimetrů, budou v úterý 17. září zhruba od 8.00 hodin rozebírat pracovníci Povodí Moravy. Informovala o tom dnes mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.
O odstranění bobří hráze podnik usiluje již delší dobu. To mu nyní umožňuje předběžné opatření, které vydal Krajský úřad Olomouckého kraje. Bobří hráz, postavená u čistírny odpadních vod (ČOV) v Šumperku, způsobuje zvýšení hladiny v toku, a to do takové úrovně, že je z části zatopen vypínací objekt ČOV. Reálně hrozí, že při dalším navýšení hráze, či při vyšších srážkách, dojde k úplnému zatopení vypínacího objektu a tím i k nátoku Bratrušovského potoka do přiváděcí kanalizační stoky. V krajním případě může dojít k neregulovatelnému průtoku ČOV a tím k narušení čistírenského procesu, což by mělo velmi závažné dopady na životní prostředí i na majetek Šumperské provozní vodohospodářské společnosti, a.s., která na bobří hráz upozornila. Povodí přitom již letos jednu obdobné opatření učinil, a to na toku Nemilanka, kde bobr zatarasil tok, okolním domům začala prosakovat voda do sklepů a také docházelo k zaplavení kanalizace.
Bobr evropský se v povodí Moravy objevuje již od pramenných oblastí toků v Jeseníkách. Ve větší míře se vyskytuje v Litovelském Pomoraví, kde byl po svém celkovém vyhubení, v 90. letech minulého století poprvé v našem povodí vysazen. Jako druhý největší hlodavec na světě je dokonale přizpůsoben životu ve vodě. Vytváří monogamní páry a v rodinných svazcích žije v teritoriálním systému. Své hráze budují za účelem zvýšení hladiny nad vchodem do nory, která jim umožňuje snadnější transport potravy a brání promrznutí vody až na dno. Jedná se o chráněný živočišný druh, a to nejen u nás, ale i na mezinárodní úrovni. Ochrana tohoto živočicha přináší výsledky, což dokazuje rychle rostoucí populace a jeho rozšíření až po soutok Moravy s Dyjí, kde je evidována největší populace bobrů v České republice. Zvyšující se počet jedinců však má za následek jejich migraci po toku, vytváření dalších teritorií a budování hrází na místech, která svým charakterem a způsobem využití, nejsou pro jejich přirozenou činnost zcela vhodná. Povodí Moravy se vzniklé situace snaží řešit s maximálním ohledem na jejich ochranu, prioritou však nadále zůstává ochrana obyvatel žijících v blízkosti toku a jejich majetku.
Naše voda, foto: Povodí Moravy
16.9.2013 8.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla