5.9.2011 7.47, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Povodí Moravy posiluje v okolí Brna protipovodňovou prevenci
Na jihu Moravy se v současné době staví nebo alespoň chystají protipovodňové hráze a další opatření proti velké vodě za téměř tři sta milionů korun. Podle informací serveru iDNES budou tak ve větším bezpečí například obyvatelé Slavkova u Brna, Lanžhota nebo Pohořelic.
Ochrana proti vodě je drahá, jen ve Slavkově u Brna bude letos stát pětaosmdesát milionů korun. Byla však nutná. Jen vloni se ulicemi města prohnala voda hned několikrát. „Trápí nás přívalové deště ze severní části města. V zámecké aleji jsme proto upravili příkop, který odvádí vodu do kanalizace. A ještě připravujeme žádost na Jihomoravský kraj, abychom mohli vybudovat velkou nádrž, odkud by voda potrubím tekla do potoku Prostředníček,“ popsal další protipovodňové plány Slavkova u Brna starosta Ivan Charvát. Radnice chce také zprovoznit městský rozhlas, aby mohla obyvatele před povodní včas varovat. „Díky novým opatřením ochráníme Slavkov před stoletou vodou,“ ujišťuje i ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Lanžhot postaví hráz, u Rajhradu plánují poldr.
Povodně již mnohokrát ohrozily i Lanžhot, který leží jen několik kilometrů od soutoku velkých řek Moravy a Dyje. Městem navíc protéká řeka Kyjovka, a ta často také zlobí. „Jsem rád, že konečně budeme připraveni i na stoletou vodu. Kdyby se teď přihrnuly povodně z Dyje i Moravy, bylo by to hodně kritické,“ obává se starosta Lanžhota František Hrnčíř. Lanžhot ochrání vyčištěné suché rameno řeky, kam se v nouzi může přelít část vody z Kyjovky do lesa. Letos se tady začne stavět i hráz, která před povodňovou vlnou ochrání čističku odpadních vod.
Pro bezpečí zejména jižní části Brna bude důležitý poldr u Rajhradu. „Brno nyní buduje novou síť kanalizací, která svede vodu pod město. Poldr bude sloužit k tomu, aby se měla voda při zvýšených průtocích kde rozlít. Jeho hráz se otevře, když bude ve Svratce hodně vody,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. Podle Světlíka budování protipovodňových opatření nezpomaluje jen nedostatek peněz, ale i výkupy pozemků. Ty například komplikovaly přípravu protipovodňové hráze v Pohořelicích a bude kvůli tomu i menší, než se původně plánovalo.
„Místy by hráz mohla být vysoká až dva a půl metru. Uvnitř Pohořelic vybudujeme povodňové zídky a nakoupíme přenosné hrazení, které používají například v Praze na Kampě. A kanalizaci přibudou zpětné klapky,“ říká pohořelický starosta Josef Svoboda.
5.9.2011 7.47, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině